Dwudziesta akcja ratownicza załogi SAR

W-3WARM Anakonda - start z Gdyni-Babich Dołów - wieczór (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

2 lipca br. wieczorem załoga dyżurna SAR z Gdyni-Babich Dołów ewakuowała na ląd jedną z pasażerek promu Stena Spirit, która miała problemy z oddychaniem.

We wtorek, o 22.43 do dyżurującej załogi SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wpłynęła informacja, że na znajdującym się ok. 18 mil morskich na północny zachód od Gdyni promie Stena Spirit jedna z pasażerek potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Śmigłowiec W-3WARM Anakonda, dowodzony przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 22.50 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą.

Po dolocie do rejonu akcji załoga nawiązała łączność z promem, a następnie na jego pokład opuszczono ratownika. Poszkodowaną, mającą problemy z oddychaniem wciągnięto na pokład śmigłowca za pomocą noszy ratowniczych. O 23.23 załoga opuściła rejon akcji i wykonała powrót na lotnisko Oksywie. W trakcie powrotu podano poszkodowanej tlen. O 23.36 Anakonda lądowała na lotnisku macierzystym, a poszkodowaną, w stanie stabilnym natychmiast przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Była to 658 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i dwudziesta przeprowadzona w tym roku. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus