BLMW: Służba w święta

Brygada Lotnictwa MW

W czasie Świąt Bożego Narodzenia załogi śmigłowców Marynarki Wojennej pełniących dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego przez całą dobę będą w gotowości do startu na wezwanie o pomoc z morza. W gotowości do działań będzie również załoga samolotu patrolowego pełniąca dyżur w systemie rozpoznania i wsparcia działań poszukiwawczo – ratowniczych.

Przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w gotowości do niesienia pomocy każdemu potrzebującemu na morzu będą załogi śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R. Dyżury śmigłowców w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnione są na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Zabezpieczenie polskiej strefy odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku obejmującej powierzchnię ponad 30 000 km² odbywa się w ścisłej współpracy z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa odpowiedzialną za prowadzenie i koordynację działań ratowania zdrowia i życia na morzu. W gotowości do działań będzie również załoga samolotu patrolowo – rozpoznawczego Bryza na lotnisku w Siemirowicach. Załoga Bryzy pełni dyżur w systemie rozpoznania i wsparcia działań SAR. Funkcjonowanie załóg dyżurnych i lotnisk będą zabezpieczać: służba operacyjna, obsady Wojskowych Portów Lotniczych, Stacji Meteorologicznych, Wojskowa Straż Pożarna oraz służby techniczne i medyczne.

Każdego dnia na lotniskach Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Siemirowicach i Darłowie dyżur będzie pełnić ponad 140 żołnierzy.

3 żołnierzy jednostek lotnictwa morskiego spędzi święta na służbie w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie.
 
kmdr ppor. Czesław Cichy

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus