Bazy Lotnictwa Morskiego czekają na Ochotników
W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej dobiegło końca szkolenie pierwszej tury kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych w ramach służby przygotowawczej. Po czterech miesiącach szkolenia zdali egzaminy specjalistyczne i podpisali kontrakty. Trzech elewów trafiło na stanowiska wydzielone do Narodowych Sił Rezerwowych w nowo powstałych bazach lotnictwa morskiego.
We wtorek, 25 stycznia, 79 elewów zakończyło czteromiesięczną służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych. Po zdaniu egzaminu końcowego w specjalności wojskowej 70 elewów podpisało kontrakty oraz otrzymało przydziały kryzysowe w jednostkach wojskowych (pozostali mogą to zrobić w późniejszym terminie). Trzech z nich trafiło do nowo powstałych baz lotnictwa morskiego. Są pierwszymi żołnierzami, którzy jako absolwenci służby przygotowawczej wstąpili w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych w morskim rodzaju Sił Zbrojnych. W uroczystości podpisania kontraktów wziął udział Szef Sztabu MW - Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej RP wiceadmirał Jerzy Patz oraz dowódcy jednostek wojskowych z całego wybrzeża. W czasie uroczystej zbiórki, wiceadmirał Jerzy Patz, wręczył elewom osiągającym najlepsze wyniki w szkoleniu listy gratulacyjne oraz świadectwa ukończenia szkolenia.
Ochotnicy rozpoczęli przygodę z wojskiem na początku października 2010 roku. Od tego czasu pełnili tzw. służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej jako kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych otrzymując status elewa. Miesiąc później złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Na początku przeszli przez 3-miesięczny okres szkolenia ogólnowojskowego. Musieli poznać podstawy wojskowego rzemiosła, a następnie przeszli przez ćwiczenia ze szkolenia ogniowego i taktycznego, terenoznawstwa i łączności, wychowania fizycznego, szkolenia medycznego, regulaminów, szkolenia inżynieryjno - saperskiego i obrony przed bronią masowego rażenia. Ćwiczyli Strzelanie z kbk AK w różnych warunkach, zakładanie odzieży ochronnej, składanie i rozkładanie broni na czas, pokonywanie taktycznego toru przeszkód, poznawali budowę i przeznaczenie min, posługiwanie się busolą i środkami łączności czy zakładanie opatrunków na rany postrzałowe. To tylko niektóre umiejętności, które nabyli podczas szkolenia, przez pierwsze 3 miesiące zakończone złożeniem praktycznego egzaminu.
Po egzaminie weszli w fazę szkolenia specjalistycznego w specjalnościach wojskowych: obsługa radiostacji, wartownik, kucharz, obsługa zespołów prądotwórczych i urządzeń zasilania, obsługa urządzeń elektrotechnicznych, obsługa urządzeń pokładowych, obsługa urządzeń hydrograficznych, obsługa stacji radiolokacyjnych, obsługa techniczna silników spalinowych, obsługa urządzeń sygnalizacyjnych, obsługa magazynu i kancelarii, obsługa komory amunicyjnej czy obsługa rozpoznawczych urządzeń przechwytu sygnałów radiotelegraficznych.
Na ochotników czeka jeszcze ponad 100 stanowisk wydzielonych do NSR w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego. Szczegółowe informacje na temat służby w Narodowych Siłach Rezerwowych można znaleźć na stronie Zawód – Marynarz.
Zobacz:
wykaz stanowisk NSR w bazach lotnictwa morskiego
oferty służby w korpusie szeregowych zawodowych
Komentarze