Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rekord świata ustanowiony przez Dreamlinera dzięki nowym silnikom GEnx

Samolot Boeing 787 Dreamliner podczas lotów na napędzie silnikowym GEnx, ustanowił nowy rekord świata w zakresie prędkości i dystansu dla samolotów w swojej klasie wagowej.

„Firma GE Aviation jest bardzo zadowolona z faktu, że miała swój udział w lotach samolotu Boeing 787 Dreamliner, który pobił rekord świata” — powiedział Bill Fitzgerald, wiceprezes i dyrektor generalny programu GEnx w GE Aviation. „Te rekordy świadczą o wyjątkowej niezawodności i wytrzymałości silników GEnx-1B oraz wchodzących w ich skład zaawansowanych technologii”.

Samolot 787, ZA006 z napędem silników General Electric GEnx-1B wystartował z Boeing Field w Seattle 6 grudnia 2011 r. o godzinie 11:02 i ustanowił rekord dystansu w swojej klasie (440 000–550 000 funtów, 199 580 – 249 480 kg), pokonując 10 710 mil morskich na trasie do Dhaki, w Bangladeszu, z czego uznano dystans 10 337 mil morskich (19 144 km). Wcześniejszy rekord w tej klasie należał do Airbusa A330, którego najdłuższy lot odbył się w 2002 roku na odległość 9 127 mil morskich (16 903 km).

Po dwugodzinnej przerwie na tankowanie w miejscowości Dhaka samolot powrócił do Seattle, pokonując trasę o długości 9 734 mil morskich (18 027 km). Następnie wylądował na miejscu 8 grudnia o godzinie 5:29, ustanawiając nowy rekord prędkości (w kierunku wschodnim) w podróży dookoła świata, z łącznym czasem podróży 42 godzin i 27 minut.

Najpierw samolot pokonał trasę z Seattle do Nantucket. Po przekroczeniu Atlantyku Boeing 787 znalazł się w strefie europejskiej przestrzeni powietrznej w Santiago w Hiszpanii. W dalszej kolejności Dreamliner skierował się nad Morze Śródziemne, do Luksoru w Egipcie oraz przez Bliski Wchód do Indii i Bangladeszu. Następnie Dreamliner przeleciał nad Singapurem, Filipinami i Guam, wszedł w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych nad Honolulu i zakończył rejs w Seattle.

Silnik GEnx-1B otrzymał od Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) zezwolenie na zwiększenie operacji rozszerzonych (ETOPS) do 330 minut. Silnik spełnił wszystkie wymagania, w tym naziemny test wytrzymałościowy obejmujący 3 000 cykli.

Silnik GEnx został zbudowany w oparciu o sprawdzoną architekturę GE90 i jest następcą silnika CF6. Będzie zużywał 15% mniej paliwa niż CF6, co przekłada się na 15% mniejszą emisję CO2. Nowatorska komora spalania TAPS znacznie obniża emisję gazów NOx do poziomu aż 55% poniżej obowiązujących limitów, a emisję innych gazów objętych limitami — aż o 90%. Biorąc pod uwagę stosunek decybeli do funtów ciągu, GEnx jest najcichszym silnikiem wyprodukowanym przez GE, dzięki wydajniejszym wentylatorom działającym z mniejszą prędkością, co obniża poziom hałasu o ok. 30%. GEnx to jedyny silnik samolotowy na świecie, w którym zarówno przednią obudowę wentylatora, jak i łopaty wentylatora wykonano z materiałów kompozytowych z włókna węglowego.

Udział w przychodach z silnika GEnx mają spółki: IHI Corporation (Japonia), Avio SpA. (Włochy), Volvo Aero (Szwecja), MTU (Niemcy), TechSpace Aero (Belgia), Snecma (SAFRAN Group) (Francja) oraz Samsung Techwin (Korea).

Silnik GEnx stanowi część oferty ecomagination — strategii firmy GE mającej na celu opracowywanie nowych technologii, które zwiększają wydajność operacyjną klientów, a jednocześnie zmniejszają szkodliwy wpływ na środowisko.


*Na obrazku:
Trasa lotu nowego samolotu 787 Dreamliner z silnikami GEnx-1B, który pobił rekord świata. Na czerwono: nowy rekord świata w klasie wagowej samolotu Dreamliner w zakresie dystansu — 10 377 mil morskich (19 144 km). Na niebiesko: nowy rekord świata w klasie wagowej samolotu Dreamliner w zakresie prędkości (w kierunku wschodnim) w podróży dookoła świata — 42 godziny i 27 minut
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony