IV Mistrzostwa Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym- 34. Bieszczadzki Bieg Lotników

IV Mistrzostwa Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym- 34. Bieszczadzki Bieg Lotników

Tegoroczny sezon narciarski w naszym kraju jest wyjątkowy, pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie stoków narciarskich, storpedowała wiele planów sportowych, na szczęście bieganie na nartach było cały czas możliwe. Śniegu w polskich górach było wystarczająco do rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego, ale amatorskich zawodów narciarskich w Polsce jak i w Europie praktycznie nie było. Ostatnie poluzowania restrykcji i ostry atak zimy na początku lutego umożliwiły powrót do ścigania na nartach biegowych.

34.Bieszczadzki Bieg Lotników w tym roku przekładany był dwukrotnie, nie udało się rozegrać go w styczniu, nie udało się w połowie lutego, ale uda się 21 lutego 2021. Komandor biegu Marek Konopka jest tego pewien: "Do biegu jesteśmy przygotowani od dwóch miesięcy, statuetki, medale i dyplomy czekają w magazynie, trasy przygotowane, śniegu jest pod dostatkiem, prognozy mówią o dalszych opadach śniegu i niskich temperaturach, aż do dnia Biegu. Wszystko powinno się udać. Czekamy na biegaczy, czekamy na lotników".


Ustjanowa to kolebka polskiego szybownictwa, w latach 1936-1939 funkcjonował tam Wojskowy Obóz Szybowcowy, w miesiącach letnich szkolono od trzystu do tysiąca pilotów szybowcowych miesięcznie, korzystano z około siedmiuset szybowców i 54 stanowisk startowych Po wielu latach piloci wracają do miejsca gdzie zaczynały się kariery lotnicze wielu asów polskiego lotnictwa. W ramach 34. Bieszczadzkiego Biegu Lotników w dniu 21 lutego 2021 roku rozegrane zostaną IV Mistrzostwa Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym na krótkim(5km) i długim(20km) dystansie. Mistrzostwa odbędą się w Ustjanowej Górnej k. Ustrzyk Dolnych na trasach im. Stanisława Nahajowskiego, założyciela tras pod Żukowem, popularyzatora i wieloletniego komandora Biegu Lotników.

Więcej informacji na temat imprezy dostępnych jest na stronie www.bieglotnikow.pl

Źródło: bieglotnikow.pl
comments powered by Disqus