Niemcy: SXF wkrótce stanie się BER

Lotnisko Berlin Schonefeld

Lotnisko Schönefeld w dn. 25. października 2020 r. stanie się Terminalem 5 BER 25. Pomimo, że Terminal 1 nowego lotniska Berlin Brandenburg będzie otwarty dopiero 31 października 2020 r., wraz z rozpoczęciem zimowego rozkładu lotów 2020/2021 zmieni się kod IATA dla całej lokalizacji lotniska. SXF stanie się BER.

W przypadku podróżujących, którzy w październiku będą wylatywać z Schönefeld, może dojść do sytuacji, w której będą oni startować z lotniska Schönefeld (SXF), ale lądować na lotnisku BER, ponieważ nowy kod dotyczy wszystkich lotów do lub z lokalizacji Schönefeld od dn. 25 października (ostatni dzień wakacji w Berlinie-Brandenburgii). Kod BER już dziś jest przechowywany w systemach rezerwacyjnych linii lotniczych lub na platformach rezerwacyjnych i jest widoczny na potwierdzeniach rezerwacji lub biletach. Konkretnie oznacza to: podczas gdy kod miasta BER był wcześniej używany dla wszystkich lotnisk w lokalizacji lotniska Berlin-Brandenburg, a podróżni mogli wyszukiwać loty z lotniska Schönefeld i/lub Tegel, od 25 października 2020 r. kod zostanie wyraźnie przypisany do lokalizacji Schönefeld. Znika trzyliterowy kod SXF.

Double-Roof (podwójna lokalizacja)

Wraz z otwarciem BER operacje lotnicze odbywać się będą w tzw. firmie z dwoma siedzibami. Double-Roof (podwójny dach) oznacza dwie lokalizacje. W zależności od linii lotniczej pasażerowie albo odprawią się i wsiądą na pokład samolotu T5 na północy, albo T1/T2 w środkowej części lotniska. Samoloty, które są gotowe do odlotu na byłym lotnisku Schönefeld, będą kierowane jak dotąd na północny pas startowy BER, skąd będą też odlatywać. Samoloty znajdujące się na południe od T1 będą starowały z pasa południowego.

KLMQ

Aby po uruchomieniu BER uniknąć podwójnego nazewnictwa, pod koniec marca (letni rozkład lotów) zmieniono nazwę budynku i infrastruktury parkingowej lotniska Schönefeld/ przyszłego Terminalu 5. Strefy terminali są teraz określane jako K, L, M, Q. Są one oznakowane na miejscu oraz wyświetlane podróżnym we wszystkich systemach. Wraz ze zmianą trzyliterowego kodu zostanie również zmieniony duży napis na dachu. W przyszłości będzie on brzmiał „BER Terminal 5”.

Powód

Zmiana rozkładu lotów jesienią tradycyjnie odbywa się w tym samym czasie, co przejście z czasu letniego na zimowy. Linie lotnicze wykorzystują ten moment do dostosowania swojego programu lotów i ich częstotliwości do potrzeb wynikających z aktualnego sezonu. W tym kontekście ważne jest również, aby kody lotnisk były wyraźnie złożone.

Trzycyfrowe kody IATA dla lotnisk są wydawane przez International Air Transport Association. Są niepowtarzalne i każdy identyfikuje określone lotnisko komercyjne.

Źródło: berlin-airport.de
comments powered by Disqus