"Latanie kiedyś i w przyszłości" – Konkurs Młodych Artystów FAI 2020
Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), wzorem lat ubiegłych, ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2020. Głównym celem konkursu jest promocja sportu lotniczego oraz lotnictwa i astronautyki.
Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI ogłosiła temat popularnego, corocznego konkursu plastycznego dla młodych artystów. Młodzież w wieku od 6 do 17 lat może przesyłać obrazy przedstawiające temat: "Latanie kiedyś i w przyszłości".
Czy lubisz rysować i malować? Czy marzysz o sportach lotniczych? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI – 2020. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu, tzn. "Latanie kiedyś i w przyszłości" i pokazanie światu, jak jesteś utalentowany.
Bardzo ładne, dużemedale i dyplomy FAI zostaną przyznane zwycięzcom w trzech kategoriach wiekowych (6-9, 10-13, 14-17 lat). Decyzję międzynarodowego Jury poznamy już w kwietniu 2020 roku.
Konkurs Młodych Artystów FAI jest prowadzony we współpracy z członkami FAI, na całym świecie. Aby wziąć udziałw polskiej edycji, młodzi artyści muszą przesłać swoje prace do regionalnego organizatora konkursu.
Z upoważnienia Aeroklubu Polskiego organizatorem konkursu w Polsce jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury – członek zwyczajny Aeroklubu Polskiego. Komisja krajowa wybierze najlepsze prace, po 3 w każdej kategorii wiekoweji prześle do FAI przed 1 kwietnia 2020 roku. Ostateczni zwycięzcy zostaną wybrani przez międzynarodowe Jury FAI.
W corocznym konkursie, organizowanym przez FAI od 1986r. zgłoszono prace z 25 krajów, a ubiegłoroczni artyści z Białorusi odnieśli wielki sukces, zdobywając pierwsze miejsce w każdej z trzech kategorii wiekowych: Młodzików (6-9 lat),Juniorów Młodszych (10–13) i Juniorów (14-17).
Tematem konkursu było „Moje marzenie o lataniu”. Czerpiąc inspirację zarówno z natury, jak i technologii, utalentowani młodzi ludzie, wyobrażając sobie swoje niebo, wyrażali swoje marzeniana papierze – używając akwareli, ołówka, akryli i atramentu.
W ubiegłym roku w konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z 25 państw: Australia, Białoruś, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Hongkong, Indie, Japonia, Kazachstan, Litwa, Mongolia, Polska,Rosja, Rumunia, Singapur, Sri lanka, Turcja, Uzbekistan, Macedonia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, USA, Wielka Brytania.
Łączna liczba uczestników – w skali całego kraju, wyniosła 356. Zapraszamy do udziałuw tym roku. Wkrótce opublikowane zostanie na stronie www.bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub/ pismo organizacyjne Aeroklubu Polskiego oraz pozostałe informacje i formularze, a już teraz zachęcamy do rozpoczęcia prac artystycznych. Poniżej interpretacja tegorocznego tematu.
INRERPRETACJA TEMATU
Oto oficjalna interpretacja tematu konkursu 2020 FAI Young Artists Contest "Latanie kiedyś i w przyszłości":
Marzenie o lataniu ma tysiące lat. Starożytne historie z całego świata opowiadają nam o tych, którzy chcieli uciekać. Historie ich sukcesów i porażek stały się rzeczywistością pod koniec 1800 roku, kiedy mężczyźni i kobiety wykorzystali rosnącą wiedzę technologiczną do budowy rzemiosła, które do tej pory było możliwe tylko w naszych snach.
W początkach baloniarstwa piloci zadziwiali świat lotami, w których pokonywali 40 kilometrów w niecałe 3 godziny. Teraz mają możliwość odbycia kilkugodzinnych podróży lub przebycia wielu tysięcy kilometrów w ciągu wielu dni w balonach specjalnie zaprojektowanych i wyposażonych do pokonywania dużych odległości. Szybowce mają również zwiększone zasięgi i wysokości.
Podczas gdy pierwsi piloci szybowcowis kakali ze wzgórz, dzisiejsze szybowce są holowane wysoko w powietrze i mogą przelecieć setki kilometrów lub więcej. Pierwsze samoloty były wykonane z tkaniny i drewna, a napędzane były silnikami, które wytwarzały około 12 koni mechanicznych.
Obecnie metal i kompozyty są materiałami używanymi przez projektantów, dzięki którym lot jestszybszy i bezpieczniejszy. Niektóre nowoczesne silniki samolotów wyścigowych wytwarzają ponad 3500 koni mechanicznych, a nowoczesny komercyjny samolot pasażerski z wieloma silnikami wytwarza ponad 95000 koni mechanicznych! Choć fizyka lotu pozostaje taka sama, technologia zawsze się rozwija.
Każde pokolenie nauczyło się od wcześniejszych, doskonalić, co jest możliwe, jednocześnie zachowując miłość do lotu, która jest w sercu wszystkich lotników. Marzenia o lataniu stały się rzeczywistością współczesnego lotnictwa sportowego. Lotniarze, piloci balonów, pilociwyścigowi i akrobacyjni latają nad nami i pokazują, co jest dziś możliwe. Co przyniesie przyszłość? Dokąd zaprowadzą nas dzisiaj młodzi lotniczy marzyciele?
Nadszedł czas by wydostać swoje ulubione materiały plastyczne i uwolnić swoją wyobraźnię, abystworzyć dzieło, które łączy lot przeszłości z marzeniami o przyszłości w tegorocznym konkursie „Latanie kiedyś i w przyszłości”.
Tekst oryginalny: www.fai.org/yac-contest-theme
Tłumaczenie: Igor Skawiński
Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury
Komentarze