Demonstrator nowego samolotu Hawk wzbił się w powietrze

Demonstrator nowego samolotu Hawk wzbił się w powietrze (fot. BAE Systems)

Demonstrator nowego wariantu samolotu BAE Systems Hawk wykonał pierwszy lot w zakładach produkcji samolotów wojskowych w Warton w Lancashire. Wyposażony w nowy typ wyświetlacza przeziernego, przeprojektowane skrzydło i urządzenia samoobrony, Advanced Hawk spełnia wymogi, jakie rynek stawia następnej generacji samolotów do szkolenia pilotów wojskowych.

Znajdujące się obecnie w eksploatacji Hawki nadal są najbardziej popularnymi na świcie samolotami szkolenia zaawansowanego. Demonstrator nowej koncepcji Advanced Hawk bazuje na tym potwierdzonym sukcesie. Demonstrator został wyposażony w zmodernizowane przyrządy pilotażowo-nawigacyjne, w tym wskaźnik przezierny BAE Systems LiteHUD oraz nowy wyświetlacz o dużej powierzchni, który daje nowe możliwości szkolenia uczniów i pilotów. Samolot posiada również przeprojektowane skrzydło, które powoduje zwiększenie prędkości zakrętu i kąta natarcia, a także polepsza charakterystyki aerodynamiczne podczas startu i lądowania.

Inne postępy technologiczne obejmują zwiększenie liczby przenoszonych podwieszeń, nowy zestaw urządzeń samoobrony i szereg nowych instalacji pokładowych, dzięki którym Hawk w dalszym ciągu będzie liderem w szkoleniu pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych. Będzie też przystosowany do wykonywania większej liczby misji.

Oblot jest kolejnym krokiem w programie, po publicznej prezentacji samolotu podczas wystawy Aero India 2017 w Bangalore, na początku tego roku.

Steve Timms, Dyrektor Zarządzający ds. Informacji Obronnych, Szkolenia i Usług w BAE Systems powiedział: "Udany pierwszy lot demonstratora Advanced Hawk jest najnowszym osiągnięciem w rozwoju samolotu i stanowi przełom w ulepszaniu zdolności Hawka".

"Dysponujemy wiodącym na świecie samolotem szkolenia zaawansowanego. Nowe funkcje Advanced Hawka zostały opracowane po wysłuchaniu opinii naszych klientów na temat szkolenia pilotów wojskowych w przyszłości i opracowaniu rozwiązań sprawiających, że Hawk w dalszym ciągu będzie spełniał ich wymagania".

„Poinformowaliśmy też obecnych użytkowników Hawków, że wiele z proponowanych możliwości samolotu demonstracyjnego Advanced Hawk, takich jak duże wskaźniki i nowe skrzydło, może być dostępnych w ramach modernizacji".

Samolot przechodzi obecnie serię lotów próbnych, które pozwolą na zgromadzenie danych o nowych ulepszeniach.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus