BAE Systems: Innowacyjny system planowania lotów polepsza świadomość sytuacyjną pilotów

BAE Systems: Innowacyjny system planowania lotów polepsza świadomość sytuacyjną pilotów (fot. BAE Systems)

BAE Systems ujawniło szczegóły unikatowego systemu opracowanego przez inżynierów, który zmniejsza ryzyko kolizji w całej niekontrolowanej przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. Usługa Scentralizowanej Bazy Danych Lotniczych (CADS) zapewnia widzialność zgłoszonych zagrożeń i świadomość sytuacyjną co do zamiarów innych użytkowników CADS, pomagając pilotom wojskowym planowanie tras lotów wykonywanych w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.

System umożliwia pilotom planowanie lotów nocnych i na małej wysokości i jest również dostępny dla niektórych użytkowników cywilnych, takich jak lotnicze pogotowie ratunkowe. W ciągu trzech miesięcy ubiegłego roku system zidentyfikował aż 31 000 potencjalnych kolizji podczas lotu. Niedawno BAE Systems otrzymało kontrakt od brytyjskiego Ministerstwa Obrony, aby kontynuować dostawy tej innowacyjnej usługi, zapewniającej bezpieczny lot bez potencjalnych kolizji.

Zastosowanie CADS od czasu jego wejścia do eksploatacji wciąż się zwiększa, a dziś jego użycie jest nakazane przez Ministerstwo Obrony dla wszystkich lotów wojskowych wykonywanych poniżej wysokości 2000 stóp (610 m). System zazwyczaj rejestruje około 300 lotów dziennie i jest często wykorzystywany podczas lotów, które wykonywane są znacznie wyżej niż pułap nakazany przez Ministerstwo Obrony.

Adam Morgan, Dyrektor Oprogramowania i Usług, działu Defence Information w BAE Systems, powiedział: „Kiedy system został wprowadzony po raz pierwszy, stanowił skokową zmianę sposobu, w jaki piloci oceniali zagrożenia i wybierali tory lotu poniżej wysokości 2000 stóp (610 m). CADS podaje pilotom szybkie, dokładne informacje pomagające bezpiecznie nawigować w coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii”.

„Dzięki naszej pracy mającej na celu wspieranie Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych), Army Air Corps (Korpusu Lotnictwa Wojsk Lądowych) i Fleet Air Arm (Lotnictwa Marynarki Wojennej), dokonaliśmy dalszych ulepszeń systemu”.

CADS działa w oparciu o szereg algorytmów oceniających tor lotu wybrany przez pilota na podstawie gabarytów, masy i prędkości samolotu w wielu różnych regionach Wielkiej Brytanii, podając informacje dla różnych typów samolotów i baz lotniczych przy użyciu systemu kodowania o doskonałych zabezpieczeniach.

CADS oferuje pilotom znaczącą poprawę w porównaniu do poprzednich tradycyjnych metod wyboru toru lotu. W przeszłości piloci wykonujący loty na małej wysokości mogli nawiązywać łączność za pomocą telefonu, faksu lub poczty elektronicznej w celu sprawdzenia ich toru lotu względem innych statków powietrznych lub wprowadzić przez telefon swoje parametry w systemie wykonywania lotów na małej wysokości. Ten nowy, innowacyjny system jest chroniony patentem przez BAE Systems na kluczowych rynkach na całym świecie i jest opatentowany w Europie.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus