Uziemiona ostatnia latająca Superforteca B-29

B-29 Superfortress "Fifi"

Ostatni latający na świecie egzemplarz bombowca B-29 Superfortress „Fifi”, który należy do Historycznych Sił Powietrznych (Commemorative Air Force's - CAF), został uziemiony z powodu awarii jednego z czterech silników. Przewidując, iż koszty naprawy jednostki przekroczą możliwości Organizacji, jej zarząd zainicjował zbiórkę wymaganych funduszy.

Według CAF, problem wyniknął podczas "ostatniego w tym sezonie lotu". Koszty nabycia części potrzebnych do naprawy silnika zostały skalkulowane na kwotę ponad 250 tys. dolarów, w związku z czym została zorganizowana kampania „Keep Fifi Flying”, która ma na celu przywrócenie samolotu do latania. Cel ten jest spójny z główną misją CAF, która zakłada zachowanie i prezentowanie historycznego dziedzictwa lotnictwa.

Utrzymywanie bombowca w stanie lotnym wymaga pracy 100 wolontariuszy i nakładów rzędu 10 tys. dolarów za każda godzinę spędzoną w powietrzu. Pomimo, iz usterka zdarzyła się podczas lotu, to załoga jednak była w stanie wylądować bez spowodowania dodatkowych uszkodzeń. Fifi jest postrzegana jako konstrukcja, która dzięki swojej mobilności może przybliżać społeczeństwu doświadczenia ludzi latających na podobnych samolotach w służbie dla swojego kraju. Teraz CAF ogłasza, iż potrzebuje każdego wsparcia, aby dalej wykonywać swoją misję i zachować Fifi zdatną do lotu. Pod zarządami Organizacji znajduje się 156 samolotów zbazowanych w 27 stanach i 9 tys. członków działających charytatywnie.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus

Komentarze

Warto dodać, że więcej informacji na temat możliwości dorzucenia się do remontu FiFi można znaleźć na stronie http://www.keepfififlying.org/

ł.