Rekord wysokości szybowca Perlan II

Szybowiec Perlan II

3 września, szybowiec Perlan II wyprodukowany przez koncern Airbus ustanowił rekord osiągając wysokość 52 172 stóp (15 902 m). Statek powietrzny został wyniesiony w powietrze z argentyńskiego lotniska El Calafate w prowincji Ziemia Ognista (Tierra del Fuego).

Jak na ironię, podczas tego lotu został pobity poprzedni rekord ustanowiony przez Einara Enevoldsona i Steve'a Fossetta w 2006 roku (50,727 stóp) i miał on miejsce dokładnie w dziesiątą rocznicę śmierci Fossetta w katastrofie w górach Sierra Nevada w Kalifornii.

Za sterami Perlan II zasiedli Jimi Payne oraz Morgan Sandercock, a rekord został ustanowiony w ostatnim dniu występowania korzystnych warunków atmosferycznych wymaganych do uzyskania przez szybowiec tak dużej wysokości. I była to też 38 próba jego pobicia w surowych warunkach południowego krańca Ameryki Południowej.

Szybowiec Perlan II oblatano we wrześniu ubiegłego roku w stanie Oregon, a w grudniu 2015 r. wykonał on pierwszy lot w górne warstwy atmosfery. Zespół stopniowo w każdym locie zwiększa wysokość i osiąganą prędkość konstrukcji. Celem projektu jest wyniesienie tego hermetyzowanego, 2-miejscowego szybowca do krawędzi kosmosu na wysokość 90,000 stóp.
 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus