Ośrodek lotniczy oferuje szkolenie na Spitfire

Boultbee Flight Academy

Brytyjska Boultbee Flight Academy wprowadziła nową ofertę dla pilotów turystycznych, zgodnie z którą, osoby posiadające licencję PPL(A) mogą odbyć szkolenie podobne do tego, jakie przechodzili lotnicy w czasie II Wojny Światowej i wykonać loty na legendarnym myśliwcu Spitfire. Dwudniowy kurs kosztuje ok. 9 tys. dolarów i jest realizowany na lotnisku London-Oxford.

Dodatkowym jego wymogiem jest posiadanie dobrego stanu zdrowia. Uczniowie piloci przygotowując się do lotów na Spitfire, szkolą się najpierw na samolotach de Havilland Tiger Moth lub DHC-1 Chipmunk, a następnie na Canadian Harvard Aircraft. Jeden z pilotów uczestniczących w kursie powiedział reporterowi telegraph.co.uk iż, jest to najbardziej ekscytująca rzecz, jaką robił w swoim życiu, a inny (chirurg, który brał udział m.in. w działaniach w Iraku), po wylądowaniu nie mógł ukryć wzruszenia.

Wśród wysokiej klasy instruktorów znajduje się były szef Royal Navy Flying Standards, człowiek, który kierował również Battle of Britain Memorial Flight oraz był pilotem testowym RAF-u. Kurs zakłada ok. 2,5h lotów na różnych typach historycznych maszyn, w tym ok. pół godziny na dwumiejscowym Spitfire, na którym jednak kursanci nie mogą wykonywać samodzielnych startów i lądowań. W momencie, gdy ktoś będzie chciał rozszerzyć zakres szkolenia, jest dostępna inna oferta zakładająca wylatanie 15,5h na tym myśliwcu. Ogólnie zbudowano ponad 23 tys. egzemplarzy Mark IX Vickers Supermarine Spitfire i szacuje się, że obecnie na całym świecie jest ok. 40 latających maszyn tego typu.

Strona szkoły

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus