Airbus: Prototyp VTOL poleci w tym roku

Airbus Citybus

Przedstawiciele Airbusa pokazali ostatnio europejskim mediom aktualizację swojego projektu CityAirbus, którego celem jest opracowanie czteroosobowego samolotu VTOL i powiedzieli, że prototyp wzbije się do pierwszego lotu próbnego do końca grudnia.

"Dzięki tej koncepcji i odpowiedniemu podejściu można stworzyć szansę na alternatywę dla transportu w miastach" - powiedział na konferencji medialnej Marius Bebesel, szef projektu miejskiej mobilności lotniczej. "To dla nas pierwszy krok, pokazujący, że modele biznesowe działają. Kolejnym będzie techniczny kamień milowy, taki jak elektryfikacja w celu obniżenia kosztów". Airbus przewiduje, że w pełni certyfikowane VTOL-y powinny latać do 2023 roku.

Samolot będzie zasilany czterema akumulatorami litowo-jonowymi o mocy 140 kw, napędzającymi osiem silników elektrycznych SP200D firmy Siemens wyposażonych w osiem śmigieł o stałym skoku. "Jedyną prawdziwą mechaniczną częścią tego samolotu jest wał napędowy" - podkreślił Bebesel. Ta prostota ma oczywiście duży wpływ na koszty operacyjne, co przekłada się na koszty utrzymania. Według Bebesela, konstrukcja będzie miała zasięg około 60 mil i będzie mogła osiągać prędkość do ok. 75 km/h.  Te parametry umożliwią VTOL-owi sprawne działanie w "wszystkich megamiastach świata" – dodał.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus