Superjet 100 linii Yakutia wypadł z pasa w Jakucku

Wypadek Superjet 100 w Jakucku, fot. avherald.com

10 października, Sukhoi Superjet 100-95 (znaki rejestracyjne RA-89011) linii Yakutia wykonywał rejs R3-414 z Ulan-Ude do Jakucka z 87 pasażerami i 5 członkami załogi na pokładzie. Ok. 18.45 UTC/9 OCT (czas lokalny 03.45/10 OCT), wylądował pasie startowym 23L (dostępny dystans do lądowania 2248 m po przesunięciu progu drogi startowej 05R o 1150 m), ale nie zdołał się zatrzymać się przed przesuniętym końcem pasa startowego i przekroczył jego próg, co spowodowało, że w wjechał w przebudowywany odcinek i wyłamał golenie głównego podwozia.

Samolot zatrzymał się na silnikach i ogonie na zamkniętej części pasa startowego. Pasażerowie zostali ewakuowani za pomocą trapów ratunkowych. W trakcie zdarzenia nikt nie został ranny, jednak cztery osoby poprosiły o pomoc medyczną.

Według lokalnych źródeł, przed lądowaniem kontroler zgłosił załodze, że współczynnik hamowania i przyczepność na pasie startowym były dobre, jednak po przyziemieniu okazało się, że odbiegały one od podawanych. Producent samolotu poinformował, że przyczyną wypadku były czynniki zewnętrzne i zapewni wszelką potrzebną pomoc w dochodzeniu, które prowadzi specjalna komisja.Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus