Pożar silnika w TU-204 Red Wings

Pożar silnika TU-204

22 sierpnia, w TU-204 należącym do linii Red Wings (znaki rejestracyjne RA-64050), który wykonywał lot WZ-808 z Ufa do Soczi (Rosja) z 215 pasażerami i 7 członkami załogi, doszło podczas rozbiegu do pożaru lewego silnika (PS90A). Załoga kontynuowała start z pasa 14R i zatrzymała wznoszenie na wysokości około 1500 stóp AGL, gdzie ogień stał się widoczny przez szczeliny w pokrywie silnika (co nagrali pasażerowie).

Piloci wykonali krąg i 5 min póżniej bezpiecznie wylądowali na lotnisku w Ufa przy asyście lotniskowych służb ratunkowych. Pasażerowie zostali ewakuowani przez trapy awaryjne, a straż pożarna pokryła pianą lewą jednostkę napędową. Nikt z pasażerów nie odniósł żadnych obrażeń. Zostali oni potem przewieziemi do Soczi na pokładzie zastępczego statku powietrznego.

Rosaviatsia (Federacja Lotnictwa Cywilnego Rosji) poinformowała, że podczas wznoszenia załoga zgłosiła ATC pożar lewego silnika. Potem raportowała, że automatyczny system przeciwpożarowy nie zadziałał, więc wyłączyli silnik oraz ręcznie uruchomili system przeciwpożarowy. Przyczyny zdarzenia wyjaśni rosyjska komisja ds. badania wypadków lotniczych.
Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus