Dash 8-400 Bluebird wypadł z pasa i zapalił się po zderzeniu z osłem

Wydapek Dash 8-400 w Beledweyne, fot. avherald

14 lipca, Dash 8-400 (znaki rejestracyjne 5Y-VVU) należący do Bluebird Aviation wykonywał lot czarterowy cargo z Dżibuti (Dżibuti) do Beledweyne (Somalia) z trzema członkami załogi na pokładzie.

Jak zeznał potem kapitan lotu, po przyziemieniu w Beledweyne piloci zauważyli osła na pasie startowym. Próbowali go ominąć, jednak doszło do zderzenia i samolot wypadł z pasa stając w płomieniach. W wyniku tego zdarzenia wszyscy przebywający na pokładzie odnieśli niewielkie obrażenia, a sama konstrukcja została zniszczona.

Menedżer Bluebird Aviation potwierdził informację, iż podczas lądowania osioł przechodził przez pas startowy. 15 lipca 2020 r. somalijski nadzór lotniczy (CAA) poinformował, że samolotem uczestniczącym w wypadku był Dash 8-400 firmy Bluebird Aviation przewożący żywność dla AMISOM (Misja Unii Afrykańskiej w Somalii). Statek powietrzny został wyczarterowany przez Departament Obrony USA. Przyczyna zdarzenia jest obecnie badana.


Lotnisko Beledweyne (pozycja N4.7667 E45.2389) posiada nieutwardzony pas startowy 04/22 o długości 2200 metrów / 7220 stóp.


Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus