B744 Air China przyziemił na trawie w Chicago i odszedł na drugi krąg

Incydent z B744 na lotnisku w Chicago

W Internecie zostały upublicznione zdjęcia i film z incydentu, który miał miejsce 21 czerwca na lotnisku w Chicago. Tego dnia, B744 w wersji cargo należący do linii Air China (znaki rejestracyjne B-18711), który wykonywał lot CI-5148 z Anchorage na lotnisko O'Hare z 4 osobami na pokładzie, o 14.57 UTC znajdował się na podejściu ILS do pasa startowego 10L, gdy załoga poinformowała ATC, że odchodzą na drugi krąg z powodu znacznego odchylenia od osi pasa startowego.

Załoga innego samolotu na ziemi poinformowała ATC, że podczas lądowania Jumbo Jet zjechał z utwardzonej nawierzchni. Podczas inspekcji drogi startowej stwierdzono tam obecność szczątków samolotu i uszkodzony wskaźnik wiatru (rękaw lotniczy), który był zlokalizowany po lewej stronie drogi startowej między drogami kołowania DD i N1. Droga startowa 10L została zamknięta na około 50 minut.

W międzyczasie B744 wykonał kolejne podejście i wylądował bezpiecznie na pasie startowym 09R około 25 minut po zdarzeniu. Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) poinformowała potem, że załoga przyziemiła na nieutwardzonej nawierzchni, odeszła na drugi krąg i wylądowała za drugim razem. Żadna z 4 osób przebywających na pokładzie samolotu nie została ranna, ale sama konstrukcja została lekko uszkodzona. Dochodzenie w sprawie prowadzi Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus