B738 India Express podczas startu uderzył w urządzenia naziemne

B738 uszkodzony po kolizji z urządzeniami naziemnymi, fot. avherald.com

12 października, B738 nalężący do linii Air India Express (znaki rejestracyjne VT-AYD) wykonywał lot IX-611 z Tiruchirappalli (Indie) do Dubaju ze 130 pasażerami i 6 członkami załogi na pokładzie. Podczas startu o godz. 19.48 UTC/11 OCT, samolot uderzył w antenę localizera zlokalizowaną 305 m za progiem drogi startowej 27 i uszkodził ścianę chroniącą antenę.

Samolot kontynuował wznoszenie na FL360 i znajdował się nad Morzem Arabskim około 500 mil na zachód od Bombaju (Indie), kiedy załoga została poinformowana o zdarzeniu. Piloci zdecydowali się przekierować rejs do Bombaju, gdzie samolot wylądował na pasie startowym 09 ok. 4h15min po starcie. Na ziemi stwierdzono, że spód tylnej części kadłuba B738 został w poważnym stopniu uszkodzony.


Linia lotnicza poinformowała, że kontrola lotniska ostrzegała załogę, że mieli kolizję z urządzeniami naziemnymi, ale piloci odpowiedzieli, że wszystkie systemy działają normalnie. Na wszelki wypadek postanowili jednak zawrócić i lądować w Bombaju. Do czasu incydentu, kapitan spędził w powietrzu 3,6 tys. godzin za sterami B738, w tym 500 jako dowódca, a pierwszy oficer 3 tys. godzin. Nadzór lotniczy Indii wszczał dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia, a do jego zakończenia obaj piloci zostali zawieszeni. Policja poinformowała, że ściana anteny lokalizatora miała wysokość 5 stóp (1,5 metra).

Więcej informacji na temat tego incydentu dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus