Incydent: ATR-72 Wings Air wylądował na zamkniętym lotnisku

ATR-72 należący do linii Wings Air

19 czerwca 2018 r., ATR-72-212A należący do linii Wings Air (znaki rejestracyjne PK-WHF), który wykonywał lot IW-1370 z Pontianak do Sintang Tebelian (Indonezja), wylądował omyłkowo na zamkniętym lotnisku Susilo w Sintang.

Port lotniczy Susilo był użytkowany do 26 kwietnia 2018 r. Od północy czasu UTC tego dnia, port lotniczy Tebelian (droga startowa 09/27 o długości 1660 m) zastąpił lotnisko Susilo (pas startowy 08/26 o długości 1300 m) i otrzymał ten sam kod ICAO i IATA, które wcześniej nosiło Susilo.

Indonezyjska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSC) poinformowała, że samolot wystartował z Pontianak i miał wylądować w Sintang Tebelian, ale ostatecznie wylądował na lotnisku Sintang Susilo, które zostało zamknięte i z którego operacje zostały przeniesione właśnie do Tebelian. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako poważny incydent, a jego przyczyny są obecnie badane.

Jak wstępnie ustalili śledczy, przed odlotem, od oficera operacyjnego linii lotniczej (dyspozytora) załoga otrzymała dokumenty na lot zawierające mapy lotniska Susilo i żadnej informacji o tym, że ten port lotniczy został zamknięty, a operacje przeniesione na Tebelian.


Pilot przejrzał notamy dla lotniska Sintang i odnotował pewne zmiany danych lotniskowych, takich jak elewacja obiektu, elewacja progu pasa startowego i dane dla radiolatarnii NDB. O godz. 01.49 UTC samolot wylądował na pasie startowym 08 lotniska Susilo. Potem pilot raportował, że nie może sobie przypomnieć, czy na pasie startowym widniał biały krzyż, który wskazuje, że droga startowa była zamknięta lub niezdatna do użytku.

NTSC poinformowała, że po informacji, iż rejs IW-1370 wylądował w Susilo, a nie na Tebelian, wysłała do Susilo specjalną ekipę, która sprawdziła pas startowy i zapewniła bezpieczeństwo podczas odlotu samolotu. Po inspekcji pasa startowego samolot odleciał z Susilo i wylądował na Tebelian z opóźnieniem wynoszącym około godziny.

Więcej informacji na temat tego incydentu dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus