Przejdź do treści
Źródło artykułu

Warszawska wystawa 2020 o Polakach w Bitwie o Anglię 1940

W trzech niewielkich wnętrzach, pod sklepieniami Bramy Bielańskiej, która jest częścią działającego w warszawskiej Cytadeli Muzeum X Pawilonu, będącego oddziałem Muzeum Niepodległości, otwarto właśnie wystawę upamiętniającą udział polskich lotników w Bitwie o Anglię w 1940 roku, którzy latali w dywizjonach brytyjskich RAF i dywizjonach Polskich Sił Powietrznych.

Wystawa powstała dzięki przychylności kierownictwa Muzeum Niepodległości, a jej twórcą jest Dariusz Parzyszek, który oprócz zbiorów muzealnych wykorzystał także przedmioty wypożyczone z prywatnych kolekcji.

Na wystawie zgromadzono artefakty i repliki, które pomogą nam wyobrazić sobie, jak wyglądali bohaterowie tej bitwy. Możemy przyjrzeć się kolorowi i fakturze Ich mundurów, detalom oryginałów świętych dla Nich odznak dywizjonowych, obejrzymy z bliska drobne przedmioty osobiste do służby w powietrzu i codziennego użytku. w gablocie natrafimy na słownik lotniczy polsko – angielski z października 1940 roku, z którego Oni uczyli się nazywać rzeczy w nowym dla siebie języku.

W podziemnej salce prezentowane są archiwalne kroniki filmowe. Zobaczymy tam scenki lotniskowe oraz nagrania z walk powietrznych. Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja o latającym muzeum ambasadora polskich tradycji lotniczych, kapitana Jacka Mainki.

Ośmielę się by przyjąć hipotezę, że od dnia, kiedy w 1942 roku ukazało się w Polsce pierwsze wydanie słynnej książki Arkadego Fiedlera pod tytułem „Dywizjon 303”, losy bohaterów z kart tej książki są inspiracją i natchnieniem dla wszystkich kolejnych pokoleń polskich lotników aż do dzisiaj - w powietrzu i na ziemi, dla pilotów wojskowych i cywilnych, dla pilotów myśliwców i motolotniarzy, dla kapitanów transatlantyckich liniowców i szybowników.


W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę - minęło 80 lat od pamiętnej Bitwy o Anglię, odeszli już chyba wszyscy polscy uczestnicy tej Bitwy.

Warto odwiedzić tę skromną wystawę, by dać wyraz pamięci o „tych nielicznych”. Warto wspomnieć Ich nazwiska, których, jak zobaczymy na planszach, jest tak wiele…

Wystawa będzie czynna do 27 września 2020 r.

Artur Caban

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony