"Młody Szybownik" – Mistrzostwa Warszawy Młodzików

"Młody Szybownik" – Mistrzostwa Warszawy Młodzików (fot. www.artbem.pl/aeromodelklub)

Już 28 lutego br. odbędzie się kolejna edycja imprezy sportowo-rekreacyjnej, pn. „Młody Szybownik”, dedykowanej dla najmłodszych modelarzy z terenu stolicy i podwarszawskich miejscowości. Impreza jest otwarta, co oznacza, że uczestnikami mogą być nie tylko modelarze z warszawskich klubów, ale także zawodnicy niezrzeszeni. To otwarte mistrzostwa dla młodzików z terenu działania Aeroklubu Warszawskiego, w klasie modeli szybowców halowych F1N.

Zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polskiego, mogą w nich uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14 – przy czym bierze się pod uwagę tylko rok urodzenia. Każdy zawodnik może wykonać maksymalnie 9 lotów konkursowych. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział około 100 najmłodszych szybowników.

W celu popularyzacji tej konkurencji wśród najmłodszych, organizatorzy przeprowadzą oprócz klasyfikacji oficjalnej, klasyfikacje dodatkowe z podziałem na kategorie wiekowe - do lat 10 oraz 11-14 lat. Pozostali – wiek bez ograniczeń, będą mogli wystartować w konkursie otwartym (tylko 3 kolejki lotów).

Warunkiem uczestnictwa (w tym także osób niezrzeszonych) jest zgłoszenie się do komisji sędziowskiej w dniu zawodów, w godz. 9:00-10:30. Najlepsza ekipa otrzyma Puchar Przechodni Dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu – Zielonka, a dla zwycięzców indywidualnych przewidziano dyplomy i wiele ciekawych nagród.

Zainteresowanych uczestników oraz widzów, organizatorzy serdecznie zapraszają do Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji na Bemowie przy ul. Obrońców Tobruku 40.

O konkurencji F1N

Oglądanie 17-gramowych modeli, o rozpiętości 25-60 cm – szybujących w hali sportowej wzbudza wielkie emocje. Konkurencja polega na wyrzuceniu modelu jak najwyżej, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga żmudnych regulacji modelu i nawet do 300 rzutów treningowych! Ciekawostką jest brak parametrów modelu w regulaminie zawodów, by „prowokować” młodych modelarzy do jak najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Dotychczasowy rekord na hali OSiR Bemowo wynosi 38 s. W odniesieniu do aktualnego rekordu świata (64s), taki rezultat dobrze wróży na przyszłość.

Zawody rzutków klasy F1N, to nie tylko nauka współzawodnictwa, to także rodzinna rekreacja i popularyzacja modelarstwa lotniczego wśród młodzieży. Uczestnikami zawodów są dzieci i młodzież do lat 14. Rywalizując o tytuł Mistrza Warszawy, każdy z uczestników wykona aż 7 lotów konkursowych. Przychodząc do bemowskiej hali (przy Obrońców Tobruku 40), która zamieni się w wielkie szybowisko pod dachem, będziemy świadkami co najmniej 700 lotów w wykonaniu dziewcząt i chłopców. Zapraszamy serdecznie!

Program zawodów:

9.00-10.30 – rejestracja zawodników i loty treningowe
10.30-10.45 – ciąg dalszy lotów treningowych
10.45-13.15 – loty konkursowe (przewiduje się 7 kolejek)
13.15-14.00 – loty konkursowe dla instruktorów i opiekunów
14.00-14.45 – pokazy modelarskie dla publiczności modeli halowych RC w wykonaniu modelarzy Aeromodelklubu Artbem,
14.45 – planowane zakończenie zawodów

Więcej informacji na temat modelarstwa, zawodów i konkursów można znaleźć na stronach: www.artbem.pl/aeromodelklub i Fanpage’u: Aeromodelklub Artbem.

Źródło: artbem.pl
comments powered by Disqus