Próba lotu elektrycznym samolotem z Francji do Anglii przełożona

Alpha Electro firmy Pipistrel

Firma Pipistrel poinformowała, iż musiała przełożyć na czas nieokreślony próbę przelotu ponad Kanałem La Manche elektrycznego samolotu Alpha Electro. Przypomnijmy,  iż spółka planowała, że jej konstrukcja będzie pierwszą, która dokona tego wyczynu wykorzystując jedynie elektryczny napęd. Planowana na 7 lipca próba została jednak odwołana ze względu na sprzeciw firmy Siemens, która stwierdziła, że jej silnik zamontowany w słoweńskim samolocie nie może być wykorzystywany w lotach ponad wodami.

Michael Coates z Pipistrel USA tłumaczył,  iż przyczyną odmowy musiało być coś więcej niż tylko względy bezpieczeństwa. "Nasze badania prowadzone ponad ziemią wykazały, iż możemy lecieć z Francji do Anglii i wrócić jeszcze do Francji, gdzie lądując mielibyśmy jeszcze do dyspozycji 25% pojemności baterii, co w pełni zapewniało bezpieczeństwo tej operacji”, powiedział.

Spółka Pipistrel przygotowywała się do tego wyczynu od października ubiegłego roku, a najdłużej trwało uzyskanie francuskiego zezwolenia, które ostatecznie otrzymała w zeszłym tygodniu.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus