Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania

plakat.jpg

Środowisko akademickie zazwyczaj utożsamiane jest z prężnie działającymi studentami, zaś projekty powstające na uczelniach technicznych nie znają ograniczeń ludzkiego umysłu. Często zdarza się, że to właśnie studenci potrafią wynaleźć coś niezwykle prostego, na co dotychczas poświęcano wiele czasu używając złożonych metod numerycznych. Granice, całki, różniczki to dla nich codzienność, jednak czasami stawia się przed nimi problem, gdzie nie można użyć matematyki – tam rozwiązaniem są otwarte umysły.

Jedną z największych uczelni a zarazem najprężniej działających w naszym kraju jest Politechnika Wrocławska – to tam trafiają najlepsi maturzyści, którzy później często są najlepszymi studentami w kraju.
Projekt samolotu w 60 dni – jak najbardziej realny. Spośród 129 kół naukowych jedno wystaje ponad wszystkie – Akademicki Klub Lotniczy.

Nie tylko dzięki skrzydłom które unoszą tą organizację, ale przede wszystkim przez szalone pomysły które wielu wydają się nie do zrealizowania. Pomimo charakteru i statusu koła akademickiego, wyróżnikiem jest trafiająca tu młodzież, która w większości studiuje na Wydziale Mechaniczno Energetycznym wybierając specjalizację Inżynieria Lotnicza. Jednak całokształt AKL’u jest tak różny jak zróżnicowane jest lotnictwo. Można tu spotkać, młodzież niemalże z każdego wydziału, a wszyscy połączeni jedną pasją – pasją latania i inżynierii lotniczej.

Grupa tych szalonych studentów postanowiła zorganizować po raz III Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania. Zawody te wymagają od studentów pełnego zaangażowania – które często opłacone jest wieloma dniami spędzonymi do późnych godzin nocnych na Politechnice. Jednak cel jaki sobie postawili – zjednoczenie akademickiej lotniczej Polski – jest jak najbardziej zaszczytny. Współczesne polskie lotnictwo jakby trochę podupadło, patrząc przez pryzmat uczelni – jest ono niewielką częścią zróżnicowanego akademickiego świata. Studenci AKL’u marzą by przywrócono tej dyscyplinie znaczenie znane nam z lat 60, gdzie lotnictwo było kwintesencją myśli inżynierskiej, a także pewnego rodzaju elitarnością.

Organizacja wymaga bardzo dobrego przygotowania podziału zadań wewnątrz grupy, a następnie mądrego rozdysponowania czasu i odpowiednich zadań – tak by każda godzina spędzona na uczelni czy też poza nią nie była zmarnowana – tym, wszystkim zajmuje się prezes AKL Krzysztof Borowiecki (student Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechaniczno - Energetycznego).

Zarezerwowanie lotniska, przyjęcie zawodników, logistyka to tylko niektóre główne działy organizacyjne gdzie pracują kilkuosobowe zespoły, nie zapominając o finansach i promocji zawodów, które stanowią istotną część tego przedsięwzięcia. Podczas okresu przygotowawczego studenci nabywają potrzebnych umiejętności w dorosłym życiu przykładem tego może być nauka podejmowania trafnych decyzji, rozwiązywanie problemów natury prawnej czy interpersonalnej. Na temat organizacji można by było napisać świetną prace magisterską.

Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania – jedyne takie zawody w Polsce i prawdopodobnie jedyne na starym kontynencie. Najlepsi zawodnicy latają na lotnisku EPWS Aeroklubu Wrocławskiego. Cała trudność w zawodach polega na precyzyjnym sprowadzeniu szybowca na ziemię do określonej strefy. Im dalej wyląduje zawodnik tym otrzymuje niższą notę. Dla bezpieczeństwa zawody odbywają się pod nadzorem pilotów instruktorów, z zachowaniem zasad prawa o ruchu lotniczym.

W tym roku nie zabraknie zawodników z czołowych ośrodków lotniczych – Warszawy czy Rzeszowa. Zawody trwają 3 dni od 9 do 11 października. Odbędą się 4 kolejki, gdzie sumowane są 3 najlepsze wyniki. Równolegle będzie prowadzona też klasyfikacja drużynowa – która z pewnością wyłoni najlepiej wyszkolony ośrodek akademicki w Polsce.

Pierwszy dzień zawodów jest dniem operacyjno –zapoznawczym, podczas którego odbędzie się konferencja otwarcia, przedstawienie regulaminu oraz dokładnego planu zawodów. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotów z pewnością zwrócą uwagę na wrażliwe wyniki. Po konferencji odbędzie się wieczór aklimatyzacyjny – którego właściwym celem jest zjednoczenie młodych lotników, a przede wszystkim nawiązanie nowych znajomości – często długich przyjaźni.

Plan kolejnych dni przedstawiony jest w agendzie zawodów, którą można znaleźć na oficjalnej stronie. A organizatorach więcej informacji jest na stronie AKL.

W zawodach mogą wystawiać swoje akademickie drużyny zarówno aerokluby, uczelnie wyższe, AZS’y jak i wszystkie agendy, stowarzyszenia skupiające lotniczą akademicką Polskę. Koszt startu to 300 złotych.

Źródło: Akademicki Klub Lotniczy PWr
comments powered by Disqus