Przejdź do treści
Dron i jego operator (fot. wsb.edu.pl)
Źródło artykułu

Latać każdy może – studenci Akademii WSB przejdą szkolenie z obsługi dronów

Przepisy prawa lotniczego dotyczące statków bezzałogowych, wykorzystanie kamer termowizyjnych, elementy meteorologii, a przede wszystkim obsługa dronów w praktyce. To tylko niektóre elementy bezpłatnych szkoleń z obsługi dronów realizowanych przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. Uczelnia planuje przeszkolenie 144 osób.

Bezzałogowe statki powietrzne to nie tylko ciekawe gadżety do robienia ładnych zdjęć czy filmów z wysokości. Drony od wielu lat znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach i różnych branżach. Wykorzystywane są np. do pomiarów geologicznych, walki ze smogiem, lotów termowizyjnych czy kontrolowania liczebności dzikich zwierząt przez leśników. Szerokie zastosowanie taktyczne dla dronów znalazło także wojsko oraz inne służby mundurowe. Te z pozoru proste w obsłudze urządzenia wymagają jednak specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Z pomocą wychodzi Akademia WSB, która w siedzibie głównej w Dąbrowie Górniczej oraz wydziałach zamiejscowych w Krakowie, Cieszynie, Olkuszu i Żywcu realizuje cykl bezpłatnych szkoleń z obsługi bezzałogowych statków powietrznych. W ramach projektu „EduLider – rozwój Akademii WSB dla regionu” przeszkolonych zostanie 144 uczestników.

– Bezpłatne szkolenia w Akademii WSB to świetna okazja do tego, aby poznać przepisy prawa lotniczego dotyczące statków bezzałogowych. Wielu osobom wydaje się, że „można sobie tak po prostu latać dronem”, gdzie i kiedy się chce. Są jednak konkretne przepisy mówiące o tym, kto i w jaki sposób może wykonywać loty dronem. Trenerzy podczas szkoleń przedstawią procedury operacyjne, techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu i na ziemi. Przekażą też wiedzę na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych, meteorologii i osiągów systemu bezzałogowego statku w locie. Najważniejsza umiejętność, jakiej nauczymy to: jak prawidłowo odbyć lot statkiem bezzałogowym w zasięgu wzroku – mówi Michał Łyczak, dyrektor ds. komunikacji i PR Akademii WSB.

Szkolenie specjalistyczne zostało podzielone na część teoretyczną, trwającą 12 godzin zegarowych oraz 8 godzin części praktycznej. Zajęcia z wykorzystaniem dronów obejmują między innymi lot dronem wyposażonym w kamerę termowizyjną i moduł RTK (Real-Time Kinematic – najnowocześniejsza technologia wykorzystująca pomiary umożliwiające osiągnięcie do 1 cm błędu poziomego w warunkach idealnych).

– Szkolenie z obsługi dronów to już kolejne szkolenie organizowane przez Akademię WSB, w którym uczestniczyłem i po raz kolejny jestem bardzo zadowolony. Wydawać się może, że obsługa drona to prosta sprawa i nawet osoby bez doświadczenia mogą to robić, jednak zajęcia praktyczne pokazały, że profesjonalne szkolenie jest przydatne. Interakcja kursanci-prowadzący była bardzo pomocna. Wszystkie pytania, case study były rozwiązywane na bieżąco, z dodatkowymi przykładami.  Mnóstwo wiedzy praktycznej i teoretycznej, a dalej chce się jej więcej! – mówi Tomasz Ziębliński, student Akademii WSB, uczestnik szkolenia.

Pierwsza grupa studentów Akademii WSB już rozpoczęła szkolenia, kolejne dwie rozpoczną w styczniu.

Po zakończenie całego szkolenia uczestnicy przystąpią do egzaminu z wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Po jego zaliczeniu otrzymają certyfikat i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w przypadku wykonywania operacji w kategorii „szczególnej” – umożliwiającej swobodne loty dronem do 4kg do wysokości 120 m z zachowaniem bezpiecznej odległości od osób i mienia.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „EduLider – rozwój Akademii WSB dla regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Jak widać poruszone kwestie mogą wywoływać sporo wątpliwości, nieporozumień czy sporów, a ich rozwiązanie wcale nie wymaga od razu drogi sądowej.
lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
wojsko
GRUPA WB podpisała wieloletnią umowę dotyczącą wytwarzania systemów bezzałogowych i amunicji krążącej w Gruzji. Dostawcą zaawansowanych rozwiązań opartych o polską myśl techniczną będzie powołana w tym celu spółka Delta-WB. Pierwsze systemy wyprodukowane przez polsko-gruzińskie...

Nasze strony