Pierwszy lot częściowo zasilanego paliwem SAF samolotu Beluga

Tankowanie samolotu Beluga, fot. Airbus

Airbus wykonał kolejny krok na rzecz zmniejszania przemysłowego śladu węglowego dzięki pierwszemu lotowi z zakładu w Broughton w Wielkiej Brytanii supertransportowca Beluga, napędzanego zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF).

Tym samym znajdujący się w północnej Walii zakład, wykorzystujący flotę maszyn Beluga do przewozu skrzydeł samolotów do Tuluzy, Hamburga i Bremy, stał się drugą europejską fabryką Airbusa korzystającą z SAF. Od końca 2019 roku SAF w operacjach cargo wykorzystuje fabryka w niemieckim Hamburgu.

„Pierwszy lot częściowo zasilanej paliwem SAF Belugi z Broughton stanowi ważny moment w realizacji ambicji Airbusa na rzecz dekarbonizacji działalności przemysłowej” - powiedział Tony Derrien, kierownik projektu ds. zrównoważonych paliw lotniczych w firmie Airbus. „W połączeniu z naszymi ciągłymi badaniami nad potencjałem stosowania 100% SAF w lotach pasażerskich, ograniczenie zużycia paliw kopalnych we własnych operacjach lotniczych podkreśla dążenie Airbusa do zmniejszenia wpływu naszej produkcji na środowisko i przyczyniania się do zrównoważonej przyszłości sektora lotniczego w ujęciu bardziej ogólnym”.

Zrównoważone paliwa lotnicze zostały jak dotąd certyfikowane przez organy regulacyjne do wykorzystania w lotach pasażerskich na poziomie do 50% składu mieszanki. Belugi operujące z Broughton będą początkowo zasilane mieszanką zawierającą 35% paliwa niekopalnego, co ma zmniejszyć emisję CO2 o ponad 400 ton w ciągu najbliższych trzech miesięcy.  Paliwo SAF używane przez Belugi jest wytwarzane ze zużytych surowców zrównoważonych, takich jak olej kuchenny, i dostarczane do Airbusa w Broughton i Hamburgu przez firmę Air bp.


Andy Owen, kierownik obsługi samolotów Beluga w Broughton, powiedział, że stopniowe wdrażanie zrównoważonych paliw lotniczych w zakładach Airbusa jest istotną częścią firmowego planu dekarbonizacji. „Jesteśmy dumni, że Broughton jest drugim zakładem Airbusa, który wprowadził SAF do tankowania floty Belug”.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus