Chiński zespół „Skrzydła Feniksa” zwycięzcą konkursu Fly Your Ideas
Studenci otrzymali nagrodę w wysokości 30 000 euro za opracowanie koncepcji naziemnego systemu produkcji energii wiatrowej przy wykorzystaniu śladu aerodynamicznego samolotów.
W organizowanym przez firmę Airbus konkursie „Pomysły z polotem 2011” (Fly Your Ideas 2011) nagroda główna w wysokości 30 000 euro przyznana została zespołowi „Skrzydła Feniksa” (Wings of Phoenix) z Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki w Nankinie (Chiny). Członkowie zespołu, wraz z finalistami konkursu, otrzymali również propozycję stażu w firmie Airbus. W odbywającym się co dwa lata konkursie „Pomysły z polotem” studenci z całego świata mają za zadanie zaproponować innowacyjne pomysły na ekologiczne podróże samolotem.
Zwycięska praca zespołu „Skrzydła Feniksa” to pomysł naziemnego systemu produkcji energii wiatrowej przy wykorzystaniu śladu aerodynamicznego wytwarzanego przez samoloty podczas startu i lądowania. Koncepcja ta polega na usytuowaniu po obu stronach pasa startowego serii urządzeń w kształcie liści, które – poruszane przez samoloty – odzyskują energię, która inaczej zostałaby bezpowrotnie utracona. Praca studentów uwzględnia koncepcję elektromechanicznego projektu „liści” oraz potencjał produkcji energii elektrycznej przy zachowaniu lotniskowych przepisów bezpieczeństwa.
Członkowie zwycięskiego zespołu to: Xinyuan Zheng, Lijun Pan, Xianmei Wu, Xuesong Liu i Kai Xu.
– Uczestnictwo w konkursie „Pomysły z polotem 2011” było dla nas wspaniałym doświadczeniem. Jesteśmy bardzo dumni ze zwycięstwa i mamy nadzieję, że nasz pomysł stanie się inspiracją dla branży lotniczej – powiedział Xinyuan Zheng, reprezentujący zespół „Skrzydła Feniksa”.
Drugą nagrodę w wysokości 15 000 euro otrzymał zespół „Condor” z Universidad Técnica Federico Santa María w Chile za koncepcję alternatywnego projektu aerodynamicznych hamulców pozwalających na odzyskanie energii, którą można ponownie wykorzystać na pokładzie samolotu.
Hiszpański zespół „Ecolution” z Universidad Pontificia Comillas de Madrid otrzymał nagrodę za Najlepsze Wideo w uznaniu za kreatywną prezentację projektu – zastosowania lekkich materiałów kompozytowych z włókien naturalnych w lotniczych kontenerach towarowych.
– Innowacja jest niezbędnym elementem dalszego rozwoju naszej branży, a konkurs „Pomysły z polotem” to jedyna w swoim rodzaju okazja dla studentów na całym świecie do promocji pomysłów związanych z przyszłością ekologicznego transportu lotniczego. Jest to także znakomity sposób na nawiązanie współpracy z następnym pokoleniem utalentowanych ludzi, którzy jeszcze dalej przesuną granicę tego, co możliwe w badaniach i technologii – powiedział Tom Enders, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Airbus.
– W tym roku w naszym konkursie wystartowała rekordowa liczba 315 zespołów z całego świata, co pokazuje duże zainteresowanie lotnictwem i firmą Airbus. Dwa zespoły z Polski reprezentujące Politechnikę Warszawską i Politechnikę Lubelską doszły do drugiej rundy konkursu. Poziom entuzjazmu, kreatywności oraz nieszablonowego myślenia prezentowany przez uczestników był niezwykle satysfakcjonujący – powiedział Charles Champion, Wiceprezes ds. Inżynierii w firmie Airbus i patron konkursu „Pomysły z polotem”.
– Jestem zachwycony i pełen podziwu dla umiejętności prezentowanych przez uczestników konkursu. W tym roku wszyscy członkowie pięciu finałowych drużyn, jak również zdobywcy nagrody za Najlepsze Wideo, mogą rozpocząć staż w firmie Airbus, dzięki czemu być może staną się w przyszłości częścią naszego utalentowanego zespołu – powiedział Thierry Baril, Wiceprezes ds. Zasobów Ludzkich w firmie Airbus.
Kulminacyjny punkt finałowej rundy trwającego cały rok konkursu polegał na zaprezentowaniu przez finalistów swoich propozycji specjalnemu jury złożonemu z wybranych przedstawicieli firmy Airbus oraz uznanych ekspertów branżowych.
Rozpoczęty w lipcu 2010 r. międzynarodowy konkurs przyciągnął ponad 2 600 studentów z 75 krajów, reprezentujących 287 uczelni wyższych. Studenci mieli za zadanie przedstawić pomysły związane z jednym z etapów cyklu życia samolotu – projektowania, łańcucha dostaw, produkcji, operacji lotniczych i wycofywania samolotów z eksploatacji.
Charakterystyczną cechą konkursu „Pomysły z polotem” jest to, że daje on studentom możliwość rozwijania umiejętności pracy zespołowej, podniesienia poziomu kreatywności i innowacyjności, a także poprawy umiejętności zarządzania projektami oraz ich prezentacji. Studenci współpracują ściśle z pracownikami firmy Airbus, dzięki czemu korzystać mogą z ich doświadczeń oraz wiedzy na temat globalnej branży lotniczej, w której zatrudnionych jest obecnie 33 miliony ludzi i która znacząco przyczynia się do rozwoju gospodarki w skali globalnej.
Komentarze