Airbus dostarczył tysięczny śmigłowiec Super Puma

H215 dla niemieckiej Policji Federalnej (fot. Airbus Helicopters)

Firma Airbus Helicopters dostarczyła tysięczny wielozadaniowy śmigłowiec H215 Super Puma. Dwusilnikowa maszyna zmontowana w zakładach we francuskim Marignane zasiliła lotnictwo niemieckiej Policji Federalnej (Bundespolizei) i będzie służyła w siłach podległych Centralnemu Dowództwu Morskich Operacji Ratowniczych (Havariekommando), zajmujących się ratowaniem życia i mienia u wybrzeży Republiki Federalnej Niemiec.

Dostawa kończy realizację kontraktu z Policją Federalną opiewającego na cztery wiropłaty. Pierwsze trzy śmigłowce zostały przekazane użytkownikowi w grudniu 2018 roku. Obecnie Bundespolizei eksploatuje 23 Super Pumy, w tym 19 w wariancie AS332 L1, co czyni z niemieckiej policji jednego z największych użytkowników Super Pum na świecie.

„Rodzina cywilnych i wojskowych śmigłowców Super Puma stale dobrze się sprzedaje ponieważ ich operatorzy mogą wypełniać różne zadania: od misji pożarniczych, przez budowanie linii energetycznych i transport żołnierzy po ratowanie życia w sytuacjach ekstremalnych” – powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Dzięki silnym i długoletnim relacjom z wiernymi klientami takimi jak niemiecka Policja Federalna, której mieliśmy zaszczyt przekazać tysięczną Super Pumę, możemy stale ulepszać ten produkt, aby nieustannie ulepszany był w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom rynku także w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Dziś śmigłowce Super Puma są użytkowane przez prawie 100 klientów w 59 krajach na wszystkich kontynentach. Na rodzinę Super Puma składają się przeznaczone na rynek cywilny modele H215 i H225, produkowane przez Airbus Helicopters dla sił porządkowych, firm wykonujących prace wysokościowe, służb poszukiwawczo-ratowniczych, firm zajmujących się obsługą platform wiertniczych i służb rządowych. Maszyny te doceniane są za ich wszechstronność i zdolność do działania w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Do rodziny Super Puma należą też warianty militarne H215M i H225M, produkowane z myślą o misjach poszukiwawczo-ratowniczych, transporcie żołnierzy, operacjach specjalnych i innych zadaniach.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus