Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsze próbne strzelania H145M Airbus Helicopters

Airbus Helicopters zakończył w bazie Pápa na Węgrzech testowe strzelania w ramach rozwoju systemu uzbrojenia HForce dla śmigłowca H145M. W ich ramach badano karabin maszynowy (FN Herstal HMP400), niekierowane pociski rakietowe (Thales FZ231) i działko (Nexter NC621), a także optoelektroniczny system celowniczy firmy Wescam (MX15) i wskaźnik nahełmowy Thalesa (Scorpion). Wszystkie zaplanowane i wymagane testy zostały przeprowadzone zgodnie z wymagającym harmonogramem.

„To kamień milowy na drodze kwalifikacji HForce dla H145M, która jest planowana na koniec 2018 r.”, powiedział Axel Humpert, szef programu H145. „Pozytywne wyniki pierwszych próbnych strzelań są efektem bardzo dobrej i profesjonalnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, w szczególności węgierskiego Ministerstwa Obrony”.

Kolejnymi krokami przed kwalifikacją HForce dla H145M będą testy pocisków kierowanych laserowo w Szwecji przed końcem roku, a także dodatkowe próbne strzelania (ostre) latem 2018 r. HForce to innowacyjny, rozwojowy i zintegrowany system uzbrojenia o dużej skuteczności, który można łatwo zainstalować („plug and play”) w wojskowych śmigłowcach Airbusa takich jak H125M, H145M i H225M, w celu prowadzenia wymagających operacji wojskowych, gdzie elastyczność wyposażenia misji jest najistotniejszym kryterium. HForce został zaprojektowany aby spełnić wymagania resortów obrony poszukujących lekkich uderzeniowych statków powietrznych lub uzupełnienia ich floty wyspecjalizowanych śmigłowców szturmowych. Obecnie realizowana kwalifikacja podstawowego zestawu systemu HForce prowadzona zgodnie z planem, ma zakończyć się do końca 2017 r. Wcześniej prowadzono kompleksowe testy z użyciem śmigłowca H225M.


H145M to sprawdzony śmigłowiec wojskowy, wywodzący się z H145, wytrzymałego „konia roboczego” i najlepszy w swojej klasie śmigłowiec do trudnych misji ratownictwa medycznego i policyjnych. Pierwszy H145 został dostarczony w 2014 r. Cała flota H145 wylatała dotychczas ponad 80 000 godzin. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony, H145M jest wysokomanewrowym lekkim śmigłowcem uderzeniowym, który doskonale pasuje do wymagań Sił Specjalnych, a także może być używany do wielu zadań, w tym do poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, wsparcia oddziałów lądowych, zwalczania czołgów, eskortowania, transportu taktycznego, ewakuacji medycznej i ewakuacji rannych. Użytkownikami H145M są Niemcy – które w czerwcu odebrały swój 15. i ostatni śmigłowiec H145M LUH SOF, zgodnie z terminarzem i budżetem – a także Republika Serbii i Królestwo Tajlandii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony