Airbus Helicopters z kontraktem przedłużającym wsparcie eksploatacji australijskich śmigłowców ARH Tiger

ARH Tiger australijskich wojsk lądowych (fot. Airbus Helicopters)

Airbus otrzymał od australijskiego Departamentu Obrony kontrakt przedłużający do 2025 roku świadczenie usług wsparcia eksploatacji śmigłowców ARH Tiger przez australijskie wojska lądowe.

Dyrektor zarządzający Airbus Australia Pacific Andrew Mathewson powiedział, że przyznanie pięcioletniego kontraktu odzwierciedla sytuację programu Tiger w tym kraju. „Airbus angażuje się w działania na rzecz zapewnienia maksymalnej dostępności australijskiej floty ARH Tiger w wieloletnim horyzoncie czasowym. Ściśle współpracujemy przy tym z wojskiem i partnerami przemysłowymi”, powiedział.

Kontrakt przedłużający świadczenie usług wsparcia eksploatacji śmigłowców ARH Tiger do 2025 r. obejmuje:
• Bardziej zaawansowaną obsługę płatowca i podzespołów;
• Obsługę operacyjną maszyn przeznaczonych do szkolenia;
• Szkolenie załóg śmigłowców i techników, w tym serwis urządzeń treningowych;
• Usługi projektowe, wdrażane następnie przez producenta śmigłowców;
• Rozwój i testy systemów i oprogramowania;
• Zapewnienie pełnego zaopatrzenia w części zamienne potrzebne do obsług i napraw, poprzez ich zakup, magazynowanie i dystrybucję;
• Dostęp do publikacji technicznych; wytycznych obsługowych i zarządzania flotą wiropłatów.

„Cieszę się, że w Australii zostanie utrzymanych ponad 200 miejsc pracy, wspierających funkcjonowanie tutejszego lotnictwa wojskowego, oraz że w Darwin uruchomimy praktyki zawodowe w tym zakresie”, ocenił dyrektor Mathewson i dodał: „Ponadto dzięki nowej umowie serwisowej wzrosną możliwości inżynieryjne Airbusa, za sprawą wykonywanych w Australii modyfikacji kluczowego oprogramowania oraz modyfikacji sprzętowych tutejszych śmigłowców Tiger”.

A. Mathewson stwierdził, że kontrakt będzie skutkował cyklem dalszych ulepszeń w konstrukcji i obsłudze Tigera, ponieważ Airbus korzysta z bogatego doświadczenia operacyjnego zdobytego przez śmigłowce eksploatowane przez jej klientów.

Tiger będzie w służbie nawet po roku 2040. „Dołożymy starań, aby w tej samej perspektywie zapewnić australijskim maszynom jak najlepsze zdolności wykonywania zadań bojowo-rozpoznawczych”, powiedział.

Dwumiejscowy śmigłowiec ARH Tiger należy do awangardy nowoczesności w siłach zbrojnych Australii. Do tej pory flota 22 takich wiropłatów spędziła w powietrzu ponad 30.000 godzin, w kraju i za granicą, w dziennych i nocnych misjach rozpoznawczych oraz wsparcia ogniowego.

Siły zbrojne Australii, Francji, Niemiec i Hiszpanii odebrały 181 śmigłowców Tiger, które wylatały już 115.000 godzin. Po raz pierwszy użyty bojowo przez francuskie wojsko w Afganistanie w 2009 r., Tiger nadal zaskakuje swoimi walorami operacyjnymi jako maszyna bardzo wszechstronna, zwrotna i charakteryzująca się ograniczoną sygnaturą.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus