Airbus Helicopters i IAR z umową na wyłączność dla dostaw H215M dla Rumunii

Śmigłowiec wielozadaniowy H215M (fot. Airbus Helicopters)

Airbus Helicopters i IAR to strony podpisanego 13 kwietnia br. porozumienia regulującego wyłączną współpracę w zakresie pozyskania ciężkiego, dwusilnikowego śmigłowca wielozadaniowego H215M. W ramach kontraktu firma IAR stanie się podstawowym wykonawcą w programie H215M, w przypadku jakichkolwiek zamówień dotyczących ww. maszyny składanych przez rumuński MON, celem zastąpienia starzejącej się krajowej floty śmigłowcowej.

„Jesteśmy dumni z faktu, że podpisaliśmy to porozumienie, u którego podłoża leży prawie 50 lat współpracy między IAR i Airbus Helicopters”, stwierdził Neculai Banea, dyrektor generalny IAR. „Dzięki udanemu partnerstwu z Airbus Helicopters, firma IAR na licencji wyprodukowała około 360 śmigłowców. Nie możemy się doczekać prac związanych z modyfikacjami i wsparciem eksploatacji H125M”, dodał przedstawiciel rumuńskiego zakładu.

„Porozumienie to stanowi kamień milowy w procesie tworzenia europejskiego partnerstwa obronnego. Jesteśmy przekonani, że relacja ta potrwa kolejne 50 lat, a H215M będzie stanowić idealną odpowiedź na potrzeby rumuńskich sił zbrojnych”, podsumował Oliver Michalon, wiceprezes Airbus Helicopters odpowiedzialny za rynek Europejski.

Airbus Helicopters utrzymuje swoją obecność w Rumunii od ponad 15 lat. Posiada tam centrum obsługi klienta – Airbus Helicopters Romania, odnoszące sukcesy przedsiębiorstwo, które, od momentu stworzenia, osiągnęło 75% obrotów w skutek realizacji umów eksportowych. Airbus Helicopters Industries, fabryka o powierzchni 10 tys. m² zlokalizowana w Brasov, rozpoczęła swoją działalność w 2016 r. Zakładowi zostanie przydzielone zadanie produkcji maszyn H215 w Rumunii.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus