Airbus Helicopters H145 dla lotniczego pogotowia brytyjskiego

Airbus Helicopters purzekazał śmigłowiec H145 dla lotniczego pogotowia brytyjskiego (fot. Airbus)

W obecności Ministra Transportu Roberta Goodwilla firma Airbus Helicopters przekazała podczas salonu lotniczego w Farnborough drugi i ostatni egzemplarz śmigłowca H145 dla Yorkshire Air Ambulance (YAA, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe hrabstwa Yorkshire). Płatowiec zostanie wkrótce wyposażony w specjalistyczny osprzęt w oddziale Airbus Helicopters na lotnisku Oxford. Otrzyma tam wyposażenie kabiny medycznej wykonane przez firmę Bucher według specyfikacji i wymagań YAA.

Wyposażony w wciągarkę śmigłowiec został częściowo sfinansowany z kar nałożonych na instytucje finansowe zamieszane w manipulacje stopami procentowymi Libor. Dzięki nowemu śmigłowcowi lotnicze pogotowie będzie mogło dotrzeć do pacjentów w odległych i dotychczas niedostępnych miejscach. Zwiększony zasięg działania, większy udźwig oraz pojemność kabiny pozwolą YAA ratować pacjentów w ciężkim stanie oraz zapewnić transport medyczny na obszarze hrabstwa obejmującym prawie 12 tysięcy kilometrów kwadratowych. Śmigłowiec wyposażony między innymi w czteroosiowego autopilota, zdolny do lotów w nocy oraz charakteryzujący się współczynnikiem sprawności rzędu 95 procent pomoże YAA zwiększyć liczbę lotów ratunkowych o 30 procent, a sylwetka H145 na stałe zagości na niebie hrabstwa Yorkshire.

Yorkshire Air Ambulance skorzysta również z unikalnej długoterminowej umowy serwisowej, specjalnie dostosowanej do przewidywanego przez lotnicze pogotowie nalotu ponad 800 godzin rocznie. Umowa obejmuje zarządzanie częściami zamiennymi oraz wsparcie techniczne Airbus Helicopters przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na całym terenie Wielkiej Brytanii. Porozumienie pozwoli na optymalizację wydatków na utrzymanie techniczne oraz maksymalizację dostępności śmigłowca do wykonania zadań.

Jak powiedział Minister Transportu i poseł brytyjskiego parlamentu Robert Goodwill: „Śmigłowce sanitarne odgrywają kluczową rolę w ratowaniu życia ludzkiego. Jako Minister Transportu i poseł z hrabstwa Yorkshire mam zaszczyt być tutaj i brać udział w przekazaniu Yorkshire Air Ambulance jednego z najnowocześniejszych śmigłowców sanitarnych. Fundusze na zakup tej maszyny pochodzą częściowo z kar nałożonych na instytucje finansowe. To dobrze, że środki pozyskane z działań osób i instytucji nie szanujących prawa i zasad zostają przekazane odważnym załogom lotniczego pogotowia, które każdego dnia służą mieszkańcom. Łączna kwota przekazana oddziałom lotniczego pogotowia ratunkowego w całym kraju osiągnęła tym samym ponad 10 milionów funtów brytyjskich”.

Peter Sunderland, prezes YAA powiedział: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z powodu formalnej akceptacji naszego drugiego H145. Salon lotniczy w Farnborough to idealne miejsce na taką uroczystość. Nowy śmigłowiec H145 zapewni mieszkańcom i osobom odwiedzającym hrabstwo Yorkshire znacznie lepszy standard ratownictwa medycznego, dzięki wsparciu naszej działalności. Praca z Airbus Helicopters podczas procesu zakupowego była przyjemnością. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszych lotów H145 na niebie hrabstwa Yorkshire, dzięki którym będziemy mogli ocalić życie jeszcze większej liczbie pacjentów”.

Colin James, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Wielkiej Brytanii powiedział: „Lotnicze pogotowie Yorkshire znacząco skorzysta z możliwości oferowanych przez innowacyjny system wsparcia eksploatacji H145. Jesteśmy dumni mogąc wykonywać tak ważną misję, wpływającą na komfort codziennego życia wielu mieszkańców hrabstwa Yorkshire”.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus