Coraz więcej krajów w programie tankowca A330 MRTT

A330 MRTT (fot. airbus.com)

Niemcy i Norwegia oficjalnie dołączyły do realizowanego przez kraje europejskie i NATO programu zakupu wielozadaniowych tankowców-transportowców (Multi-Role Tanker Transport, MRTT)  Airbus A330. Zakup ten zostanie zrealizowany wraz z Holandią i Luksemburgiem.

Oba kraje zobowiązały się do uczestnictwa w projekcie poprzez podpisanie w dniu dzisiejszym memorandum o porozumieniu w centrali NATO w Brukseli. 

Program ten, znany jako Międzynarodowa Flota Wielozadaniowych Tankowców-Transportowców (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet, MMF), został zainicjowany w 2012 roku przez Europejską Agencję Obrony (EDA). Europejska organizacja zajmująca się zarządzaniem kooperacyjnymi programami uzbrojenia – OCCAR – zarządza etapem zakupu samolotów jako organ wykonawczy umowy w imieniu Agencji Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Agency, NSPA). Po zrealizowaniu etapu zakupu, NSPA odpowiadać będzie za pełne zarządzanie cyklem życia floty.

Program sfinansowany został przez cztery kraje, które będą dysponować wyłącznym prawem eksploatacji samolotów należących do NATO w systemie współużytkowania (pooling). Samoloty zostaną skonfigurowane z myślą o uzupełnianiu zapasów paliwa podczas lotu, przewozie pasażerów i ładunków oraz ewakuacji medycznych. Pierwsze dwa samoloty zostały już zamówione i zostaną dostarczone z linii konwersji tankowców Airbus Defence and Space w Getafe w pobliżu Madrytu w 2020 roku. Obecnie zamówionych zostanie pięć dodatkowych samolotów, a zamówienie to zawierać będzie również opcję na zakup do czterech dodatkowych maszyn.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus