Airbus otrzymał trzy kontrakty od Inmarsat na rewolucyjne satelity

3 satelity OneSat (fot. Airbus)

Airbus podpisał umowę z Inmarsat, światowym liderem w dziedzinie globalnej łączności satelitarnej na urządzenia mobilne, na zaprojektowanie, produkcję i zbudowanie pierwszych satelitów nowej generacji pracujących w paśmie Ka, Inmarsat GX7, 8 i 9. Trzy satelity są pierwszymi opartymi na nowej linii produktów OneSat firmy Airbus, która jest w pełni rekonfigurowalna na orbicie.

Trzy satelity pracujące w paśmie Ka, wyposażone w procesor i aktywne anteny, będą mogły dostosować swój zasięg, pojemność i częstotliwość, a także będą dynamicznie dostarczać energię i przepustowość w czasie rzeczywistym, aby dostosować się do wymagań Inmarsat, zapewniając szerokopasmową łączność HTS (High Throughput) dla rynku urządzeń mobilnych.

Wysoce innowacyjny OneSat Airbusa opiera się na standardowym, modułowym podejściu do projektowania i produkcji, i może być dostarczany szybciej niż istniejące satelity telekomunikacyjne.

Dyrektor ds. systemów kosmicznych Airbusa, Nicolas Chamussy, powiedział: „Wprowadzamy linię produktów OneSat dla naszego klienta Inmarsat, po sukcesach zbudowanych przez Airbusa satelitów Inmarsat-4 i Alphasat, a także Inmarsat-6, którego budowa właśnie trwa. Ta najnowsza umowa stanowi kontynuację długotrwałej innowacyjnej relacji pomiędzy Airbusem a Inmarsat. OneSat jest naprawdę przełomowym produktem, zarówno pod względem produkcji, jak i eksploatacji, co pozwala Airbusowi zaoferować naszemu klientowi rozwiązanie pozwalające na obniżenie kosztów i skrócenie czasu wyniesienia na orbitę".

„Wysoka elastyczność, bardzo zwarta konstrukcja i szybkie podejście do produkcji OneSat doskonale pasują do naszych ambicji dotyczących nowej generacji satelitów GX" – powiedział Rupert Pearce, dyrektor generalny Inmarsat. „Nowe satelity będą wspierać rozwój usług mobilności Global Xpress, w szczególności w zakresie obsługi powstających „gorących punktów" na całym świecie. Satelity GX7, 8 i 9 będą stanowić kolejną ewolucję technologii HTS, mającą nowe, wysoce elastyczne możliwości, które można wdrożyć bardzo szybko, aby wspierać szybką ewolucję wzrostu ruchu od roku 2023."

„Gotowy" satelita OneSat opiera się na dziedzictwie Airbusa, zdobytemu dzięki niezawodnym satelitom telekomunikacyjnym Eurostar oraz doświadczeniu w produkcji mega-konstelacji satelitów.

Inwestycje Airbusa i jego partnerów w bardzo innowacyjne rozwiązania OneSat są wspierane przez Europejską Agencję Kosmiczną i agencje krajowe, w szczególności agencje kosmiczne brytyjską i francuską.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus