Airbus i hiszpańskie siły powietrzne opracowują inspekcje samolotów wojskowych przy pomocy bezzałogowców

Inspekcja samolotu przy pomocy bezzałogowca (fot. Airbus Defence and Space)

Hiszpańskie siły powietrzne stały się pierwszymi siłami powietrznymi w świecie, które wspierają rozwój usług bezzałogowych statków powietrznych Airbusa i inspekcji obsługowej w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość, w celu radykalnego ograniczenia inspekcji obsługowych dużych samolotów wojskowych i zwiększenia ogólnej dostępności floty.

Ta innowacyjna technologia cyfrowa będzie początkowo testowana na samolotach hiszpańskich sił powietrznych A400M z bazy w Saragossie (31. skrzydło), z opcjami zastosowania technologii dla innych samolotów, w tym C295 i CN235.

Generał José Luis Pardo Jario, szef biura hiszpańskiego sztabu generalnego sił powietrznych, powiedział: „Ta technologia ma potencjał, aby znacząco wspomóc obsługę techniczną naszej floty. Jest nie tylko mniej czasochłonna i bardziej ekonomiczna, ale przede wszystkim pozwala podnieść kwalifikacje personelu zajmującego się obsługa techniczną samolotów, zgodnie z nową erą cyfrową, w której wszyscy powinniśmy uczestniczyć, aby czerpać z niej korzyści."

Technologia opiera się na bezzałogowych statkach powietrznych wyposażonych w czujniki i kamery wysokiej rozdzielczości, które w ciągu kilku godzin, a nie dni, skanują samolot przechodzący inspekcję obsługową. Bezpieczne połączenie umożliwia wyświetlanie danych i informacji generowanych na tabletach i okularach z rozszerzoną rzeczywistością, umożliwiając pracownikom szybką identyfikację i wdrożenie procedur obsługowych i działań naprawczych, zapewniając jednocześnie, że wszystkie procedury inspekcji i obsługi są formalnie i w całości zarejestrowane w dzienniku obsług. Technologia ta nie tylko skraca czas inspekcji obsługowych, ale także pomaga we wczesnym wykrywaniu usterek i pomaga zagwarantować jakość i zdatność do lotu po obsłudze technicznej.

José Antonio Urbano Torres, główny inżynier ds. badań i rozwoju samolotów wojskowych, powiedział: „Innowacje i rozwój technologiczny są częścią naszego DNA. Airbus inwestuje znaczne zasoby ludzkie i ekonomiczne w badania i rozwój nowych procesów, produktów i usług, aby zaspokoić obecne i przyszłe potrzeby naszych klientów. Chcielibyśmy podziękować hiszpańskim siłom powietrznym za ich wkład i zaangażowanie w rozwój i dojrzałość tego systemu, który z pewnością zrewolucjonizuje obsługę wojskowych statków powietrznych."

Testy A400M hiszpańskich sił powietrznych pozwolą Airbusowi skorzystać z rzeczywistych  danych użytkownika, nie tylko aby dopracować algorytmy bezpiecznego autonomicznego lotu bezzałogowca wokół samolotu, unikając w ten sposób stosowania podestów i ciężkiego sprzętu mobilnego, który może uszkodzić samolot, ale także do przetwarzania terabajtów obrazów i danych jako biblioteki głębokiego uczenia, która pozwala na opracowanie niezawodnego systemu wykrywania usterek opartego na sztucznej inteligencji.

W ramach swojej oferty SmartForce Airbus stale rozwija nowe technologie i innowacyjne usługi, aby pomóc klientom wojskowym ocenić, prognozować i przewidzieć potrzeby ich flot, wykorzystując analizę dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych w połączeniu z bezpieczną łącznością, aby zapewnić najwyższą gotowość do wykonania misji.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus