„Morski smok” na Air Show

SH-2G ze specjalnym malowidłem Smoka Morskiego

Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy utworzenia polskiego lotnictwa pokładowego jeden ze śmigłowców SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach otrzymał nowe barwy. Pierwsza publiczna prezentacja maszyny planowana jest podczas Air Show w Radomiu.

Śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G Super Seasprite trafiły do lotnictwa Marynarki Wojennej wraz z pozyskaniem ze Stanów Zjednoczonych fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Dwie pierwsze maszyny dotarły do Polski na pokładzie ORP „Gen. T. Kościuszko" w październiku 2002 roku. Rok później, z bazy lotnictwa morskiego w Nordholz w Niemczech przyleciały kolejne dwie. W sierpniu 2003 roku SH-2G weszły do służby w składzie nowo sformowanego klucza śmigłowców pokładowych otwierając w historii lotnictwa polskich sił zbrojnych rozdział lotnictwa pokładowego.

Dynamiczny pokaz możliwości śmigłowca SH-2G oraz elementy pilotażu wykorzystywane podczas działań zwalczania okrętów podwodnych będzie można zobaczyć 24 i 25 sierpnia, podczas kolejnej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Autorem projektu „Morskiego smoka", który znajduje się na lewej burcie maszyny planowanej do udziału w pokazach jest ppor. Mariola Andrasik. Projekt zrealizowała Trójmiejska Grupa Reklamowa.

To nie jedyny statek powietrzny lotnictwa Marynarki Wojennej, który pojawi się na radomskim lotnisku Sadków. Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda" z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz samolot patrolowo – rozpoznawczy Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Grupa Lotnicza w Darłowie zapowiada udział w wystawie statycznej Air Show „czternastki" w malowaniu „Orki".

tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Czesław Cichy

Źródło: Air Show
comments powered by Disqus