Cessna SkyCourier wchodzi w ostatnią fazę testów w locie

Testowe egzemplarze Cessny SkyCourier, fot. ainonline

Koncern Textron poinformował o ostatniej fazie testów certyfikacyjnych Cessny SkyCourier. Rozpoczęła się ona w momencie, gdy ta dwusilnikowa konstrukcja przeszła kolejne etapy rozwoju mające na celu uzyskanie homologacji typu FAA i rozpoczęcie pierwszych dostaw pod koniec bieżącego roku.

Od pierwszego lotu górnopłata, który miał miejsce w maju 2020 r., flota trzech samolotów testowych SkyCourier (FTV) firmy Textron Aviation spędziła w powietrzu ponad 700 godzin. Kolejne kamienie milowe ukończone od czasu uruchomienia trzeciego testowego prototypu pod koniec ubiegłego roku obejmowały loty w ekstremalnych upałach i zimnie; testy zderzenia z ptakami, certyfikację silnika Pratt & Whitney PT6A-65SC przez kanadyjskie CAA (certyfikat FAA spodziewany jest wkrótce) oraz certyfikację do lotów w oblodzeniu.

„Na każdym etapie lotów samolot spisywał się wyjątkowo dobrze i jesteśmy zadowoleni z jego postępów” - powiedział Chris Hearne, wiceprezes ds. Inżynierii w Textron Aviation. „Rozpoczynając fazę testów certyfikacyjnych w locie, wkraczamy w jedną z najważniejszych faz programu SkyCourier”, dodał. Oprócz kolejnych etapów testów w locie, w tym miesiącu w Wichita w stanie Kansas rozpocznie się końcowy montaż produkcyjny modelu. Aktualnie konstrukcja ta może być skonfigurowana do przewożenia cargo lub pasażerów (lub kombinacji obu tych opcji), a co istotne dla producenta, zamówienie na 50 SkyCourierów złożył już FeDex (wraz z opcją na kolejne 50 egzemplarzy).

Źródło: ainonline.com
comments powered by Disqus