Przejdź do treści
AGH i Aeroklub Krakowski zawarły umowę dot. prowadzenia wspólnej działalności naukowej oraz dydaktycznej (fot. agh.edu.pl)
Źródło artykułu

AGH i Aeroklub Krakowski podejmują współpracę na rzecz technologii kosmicznych i lotnictwa

Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Stowarzyszenie Aeroklub Krakowski zawarły umowę dotyczącą m.in. prowadzenia wspólnej działalności naukowej oraz dydaktycznej, w tym upowszechniania wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

Jednym z kluczowych zapisów porozumienia jest współpraca w zakresie planowanej przez AGH inwestycji. Na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim powstanie laboratorium Akademii – satelitarna stacja naziemna.

Planowana stacja naziemna AGH na terenie lotniska składać się będzie z kompleksu pomieszczeń laboratoryjnych, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych. Planowany termin rozpoczęcia prac przewidziany jest na rok 2022.

W jaki sposób stacja będzie służyć pracownikom i studentom wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) AGH: – Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, m.in. w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską. Ponadto stacja będzie dla nas bazą techniczną umożliwiającą praktyczną realizację kształcenia studentów w CTK w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

W satelitarnej stacji naziemnej studenci i pracownicy AGH będą mieli możliwość zbierania oraz przetwarzania różnego rodzaju danych na potrzeby organów administracji publicznej. Warto również dodać, że w laboratorium testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, a także między satelitami. Stacja ma być także docelowo miejscem realizacji przedsięwzięć ukierunkowanych na opracowanie nowych technologii kosmicznych w ramach współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi oraz przemysłem kosmicznym, krajowym i zagranicznym.

Sabina Hawryłko Dyrektor AK dodaje: – Aeroklub Krakowski podpisując porozumienie z AGH, wchodzi w nowy obszar działalności. Jest to z pewnością duże wyzwanie, ale jednocześnie wielka szansa na rozwój naszego stowarzyszenia. Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu. Mamy nadzieję na wieloletnią współpracę i sukcesy w poszerzaniu granic. Sky is no limit.

Współpraca między AGH a Aeroklubem Krakowskim będzie odbywała się także w zakresie organizacji kursów podstaw pilotażu szybowców i samolotów dla studentów oraz pracowników AGH.

Ze strony AGH, jednostką odpowiedzialną za realizację porozumienia będzie Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Umowę sygnowali Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aeroklubu Krakowskiego pan Robert Zarański oraz Sekretarz Zarządu dr inż. Marek Długosz. Ze strony AGH sygnatariuszami porozumienia byli prof. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy AGH i prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych.

Aeroklub Krakowski jest jednym z najstarszych, uznanych stowarzyszeń lotniczych w Polsce realizującym cele statutowe, jakimi są m.in.: stwarzanie warunków do szeroko rozumianej działalności lotniczej, szkolenie lotnicze i doskonalenie umiejętności lotniczych, upowszechnianie wiedzy, umiejętności i dobrych praktyk w lotnictwie, promocja lotnictwa. Zajmuje się również wspomaganiem rozwoju techniki lotniczej, wynalazczości i innowacyjności w lotnictwie, rozpowszechnianiem i wdrażaniem nowych rozwiązań w działalności lotniczej, a także działalnością naukowo-techniczną.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Pilot samolotu komunikacyjnego zwykle godzinę przed lotem musi stawić się na lotnisku, następnie przeanalizować dokumentację
lotnictwo GA
Jak widać poruszone kwestie mogą wywoływać sporo wątpliwości, nieporozumień czy sporów, a ich rozwiązanie wcale nie wymaga od razu drogi sądowej.
lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...

Nasze strony