Po kolizji z ptakiem A-10 US Air Force zrzucił trzy bomby nad Florydą

 A-10C Thunderbolt II należący US Air Force, fot Aerotime

A-10C Thunderbolt II należący US Air Force zrzucił w pobliżu Suwannee Springs na Florydzie trzy treningowe bomby po tym jak chwilę wcześniej zderzył się z ptakiem.

Samolot biorący udział w incydencie należał do 23. Fighter Group i wykonywał loty szkoleniowe w pobliżu bazy sił powietrznych Moody, kiedy doszło do kolizji z ptakiem. Zdarzenie to spowodowało „nieumyślne zrzucenie trzech bomb BDU-33”, zgodnie z informacją opublikowaną przez dowództwo jednostki. Szczęśliwie na ziemi nikt nie ucierpiał, jak również nie odnotowano żadnych szkód materialnych.

BDU-33 jest pomalowana na niebiesko i waży ok. 11 kg. Jej oznaczenie to również Mark 76, a przeznaczeniem jest imitowanie 230-kg bomby niekierowanej M1a-82. Zawiera ładunek pirotechniczny, który podczas uderzenia wytwarza biały dym (i błysk), dzięki czemu można ocenić dokładność zrzutu.

7 sierpnia 2018 r. doszło do podobnego przypadku w Europie. Tego dnia hiszpański Eurofighter Typhoon, wykonujący misję NATO Baltic Air Policing nad Estonią przypadkowo wystrzelił uzbrojoną rakietę powietrzne-powietrzne. Dochodzenie przeprowadzone przez estońskie ministerstwo obrony wykazało, że incydent ten był „wynikiem nieprzestrzegania przez pilota zasad i przepisów bezpieczeństwa”.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus