Pierwszy w historii B787 przerobiony na wersję cargo

B787 należący do linii Kenya Airways, fot. Logistics update

W związku z rosnącym globalnym popytem na przewozy lotnicze, linie Kenya Airways wraz z firmą Avianor zmodernizowały dwa egzemplarze B787 do przewozu cargo. Po otrzymaniu zatwierdzenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego Kenii (KCAA) oraz Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), od stycznia 2021 r. Dreamlinery kenijskiego przewoźnika są pierwszymi na świecie, których pokład został dostosowany do przewożenia jedynie ładunków.

Według Logistics Update Africa, B787 należące do Kenya Airways przeszły pełną modyfikację kabiny pod nadzorem inżynierów firmy Avianor. Obecnie na pokłady tych samolotów może być załadowane do 16 ton cargo, umożliwiając w ten sposób Dreamlinerowi przewożenie łącznie do 46 ton ładunku.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na lotniczy transport cargo (w tym m.in. artykułów medycznych), zwłaszcza w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw związanych z kontynentem afrykańskim.


Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Kenii, Gilbert Kibe, pochwalił inicjatywę Kenya Airways, podkreślając, iż w tym trudnym dla branży okresie liczba pasażerów jest jak dotąd niska, a linie lotnicze muszą szukać alternatywnych źródeł dochodu. Podkreślał, że projekt ten jest ekonomicznie istotny, ponieważ utrzyma i stworzy nowe miejsca pracy, a także wesprze przewoźnika w wysiłkach mających na celu dywersyfikację jego przychodów.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus