Mitsubishi Aircraft zmniejszy zatrudnienie o 95%

Mitsubishi Regional Jet (fot. flythemrj.com)

Ponieważ prace nad odrzutowcem pasażerskim Spacejet, pierwszym japońskim samolotem pasażerskim, zostały wstrzymane na czas nieokreślony, koncern Mitsubishi Aircraft planuje zmniejszyć liczbę pracowników do minimum wynoszącego ok 150 osób. Oznacza to redukcje w wysokości 95%.

Cięcia mają się rozpocząć w kwietniu 2021 r. Od tego czasu loty testowe w Moses Lake Flight Test Center w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych zostaną wstrzymane, a dalsze prace rozwojowe  ograniczone do obsługi technicznej czterech samolotów testowych. Obiekt ten jest ostatnią pozostałą z trzech placówek Mitsubishi Aircraft w Ameryce Północnej.

Redukcja wynika z decyzji Mitsubishi Heavy Industries o zamrożeniu programu regionalnego odrzutowego SpaceJet z powodu pandemii COVID-19. W ostatnich latach termin dostaw SpaceJet były sześciokrotnie przekładany, a pierwotnie przewidywano, że samolot będzie gotowy do eksploatacji w 2013 r.

Dziewiczy lot konstrukcji odbył się w listopadzie 2015 r, a w czerwcu 2019 r. Mitsubishi Heavy Industries kupiło od Bombardiera program CRJ (za 550 mln dolarów), zabezpieczając kluczowe obiekty do rozwoju własnych samolotów i zdobywając przyczółek przemysłowy w Ameryce Północnej.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus