180 pilotów PIA wraca do latania, ale 50 innych zamieszanych jest w fałszerstwa

A320 należący do linii PIA, fot. Aviation IN

Spośród 262 pilotów podejrzanych o posiadanie fałszywych licencji, 180 zostało oczyszczonych z zarzutów przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu (CAA), podczas gdy 82 zostało uznanych za „zaangażowanych w drobne wykroczenia” podczas egzaminów.

Wszczęto śledztwo w sprawie 50 z nich i co najmniej 5 urzędników państwowych. Według pakistańskich mediów komisja śledcza CAA przedstawiła rządowi swoje ustalenia, chociaż sam raport nie został opublikowany.

Według informacji uzyskanych przez Reutersa, oprócz 50 pilotów, co najmniej 5 urzędników lotnictwa cywilnego jest oskarżonych o pomoc w fałszowaniu poświadczeń. Na początku sierpnia 2020 r. Pakistan International Airlines zwolniło 60 pilotów, w tym 28 z powodu wykrycia fałszywych uprawnień do pilotowania samolotów. Następnie w mediach pojawiły się informacje, iż 262 z 860 aktywnych pilotów pakistańskich sfałszowało egzaminy do licencji zawodowych.

W odpowiedzi na katastrofę A320 linii PIA (wykonującego rejs PL8303) i zaniedbania w licencjonowaniu załóg, loty tego przewoźnika zostały zawieszone na teren Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i wielu innych krajów.


Czytaj również:
Pakistańskie linie lotnicze uziemią 150 pilotów w ramach śledztwa ws. ich licencji
Linie PIA nie mogą wykonywać lotów do państw członkowskich UE
Pakistan: po skandalu państwowe linie lotnicze zwalniają kolejnych pracowników
Zakaz lotów linii PIA na teren Stanów Zjednoczonych
 

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus