Przejdź do treści
Źródło artykułu

100-lecie lotnictwa na ziemi piotrkowskiej

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej zaprasza 31 września br. o godzinie 15:00 na konferencję prasową, która odbędzie się na lotnisku aeroklubu. Konferencja połączona będzie z promocją książki „Skrzydła nad Piotrkowem. 100-lecie lotnictwa na ziemi piotrkowskiej” to pierwsza w historii Piotrkowa Trybunalskiego publikacja w całości poświęcona lotniczym dziejom miasta i okolic. Opisuje dokładnie to, co działo się na piotrkowskim niebie począwszy od lotów aerostatów i pierwszych amatorskich konstrukcji szybowcowych po czasy i wydarzenia współczesne. Autorem książki jest Agnieszka Warchulińska. Wyjątkowy album przybliża związki Piotrkowa ze znanymi i cenionymi w świecie lotnictwa postaciami, odkrywa nieznane dotąd fakty i przypomina te nieco już zapomniane, a ściśle związane z miejskim lotniskiem, jak chociażby dwukrotne uprowadzenie z jego pasa samolotów czy spotkanie wojsk Układu Warszawskiego z wojskami NATO podczas IV Śmigłowcowych Mistrzostw Świata.

Miejsce: Lotnisko Aeroklubu im. gen. Stanisława Karpińskiego, ul. Przemysłowa 48


 

Z historii lotnictwa:

Pierwszy lot na terenie piotrkowskiego lotniska miał miejsce latem 1913 roku. Był to lot szybowcem zbudowanym, na podstawie książki K. Króla pt: Jak zbudować szybowiec”, przez uczniów czwartej klasy gimnazjum (Jana Górzyńskiego, Wacława Konarzewskiego, Lucjana Koeniga i Stefana Laskowskiego). Szybowiec pilotowany przez J. Strahlera był ciągnięty przez czterech kozaków na koniach. Drewniany dwupłatowiec przeleciał wówczas kilkadziesiąt metrów. 

Dzisiaj, 100 lat po tym historycznym locie, Aeroklub w Piotrkowie jest certyfikowanym ośrodkiem szkolenia lotniczego posiadającym nowoczesny 950-metrowy, oświetlony pas startowy. Piloci stawiający swe pierwsze lotnicze kroki w Piotrkowie, dziś latają zawodowo w różnych rodzajach lotnictwa cywilnego i wojskowego. Na terenie piotrkowskiego lotniska organizowane były z ogromnym powodzeniem Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata (1981) oraz Mistrzostwa Polski we wszystkich dyscyplinach lotniczych.

W programie uroczystości jubileuszowych w dniach 31 sierpnia i 1 września 2013 r. m.in.  wystawa sprzętu lotniczego, przeloty samolotów MIG29 i eskadry śmigłowców bojowych, piknik lotniczy z udziałem Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego oraz zlot zabytkowych samolotów i szybowców z całej Europy. Patronatu nad jubileuszem udzielił Marszałek Województwa Łódzkiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony