Łukasz Czepiela zwycięzcą I Memoriału Lecha Marchelewskiego

Łukasz Czepiela

Zielona Góra, Przylep, 21 maja 2011 r.: Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej rozegrano I Memoriał Lecha Marchelewskiego, którego zwycięzcą w kwalifikacji ogólnej został Łukasz Czepiela z Aeroklubu Poznańskiego. Drugie miejsce zajął Artur Kielak z Aeroklubu Śląskiego, trzecie Wojciech Nowaczyk również z Aeroklubu Poznańskiego. Memoriał Lecha Marchelewskiego obok Memoriału Janusza Kasperka zaliczany jest do zawodów ogólnopolskich, których wyniki będą wliczane do Pucharu Polski. 

W pierwszych zawodach w akrobacji lotniczej w sezonie 2011 r. do rywalizacji stanęło łącznie 12 pilotów z sześciu aeroklubów. Najliczniej reprezentowany był Młodzieżowych Ośrodek Szkolenia Akrobacji Lotniczej działający przy Aeroklubie Poznańskim – czterech zawodników. Z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej – wystartowało trzech zawodników. Aeroklub Śląski reprezentowało dwóch pilotów, a Aerokluby Wrocławski, Podkarpacki i Radomski po jednym. Piloci startowali na pieciu samolotach, z których cztery to samoloty prywatne.

Wszyscy piloci wykonali po trzy programy: obowiązkowy, dowolny i nieznany. Do czwartej konkurencji - drugiego programu nieznanego - zakwalifikowało się siedmiu najlepszych pilotów: Łukasz Czepiela, Artur Kielak, Piotr Haberland, Ireneusz Jesionek, Wojciech Nowaczyk, Bartosz Pyzik i Tomasz Zdziarski.

Wyniki klasyfikacji ogólnej:

1. Łukasz Czepiela Aeroklub Poznański
2. Artur Kielak Aeroklub Śląski
3. Wojciech Nowaczyk Aeroklub Poznański
4. Tomasz Zdziarski Aeroklub Poznański
5. Bartosz Pyzik Aeroklub Podkarpacki
6. Ireneusz Jesionek Aeroklub Radomski
7. Piotr Haberland Aeroklub Poznański
8. Sebastian Nowicki Aeroklub Śląski
9. Tomasz Grabowski Aeroklub Ziemi Lubuskiej
10. Agata Nykaza Aeroklub Poznański
11. Piotr Szczepański Aeroklub ziemi Lubuskiej
12. Artur Strączek Aeroklub Wrocławski
13. Rafał Przybylak Aeroklub Ziemi Lubuskiej

Wojciech Krupa, dyrektor sportowy zawodów, lider Grupy Akrobacyjnej Żelazny przypomina: „Marzeniem i celem Lecha Marchelewskiego było stworzenie warunków do rozwoju akrobacji lotniczej na Ziemi Lubuskiej. Robił wszystko, aby ten cel realizować. Dwanaście lat temu dzięki niemu powstała Grupa Akrobacyjna Żelazny, której był liderem. Aeroklub Ziemi Lubuskiej był gospodarzem mistrzostw świata w akrobacji samolotowej.”

Artur Haładyn - dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i jednocześnie dyrektor zawodów dodaje: „Po sześciu latach zawody w akrobacji samolotowej ponownie zagościły na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Chcemy, aby Memoriał Lecha Marchelewskiego był u nas rozgrywany corocznie i chcemy kontynuować to, co Lech Marchelewski rozpoczął.”

Lech Marchelewski: 5.02.1947 – 1.09.2007 r. Pilot cywilny i wojskowy. Instruktor samolotowy i szybowcowy. Dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Twórca i lider Grupy Akrobacyjnej Żelazny.

Informacje dodatkowe:
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:
Konkurencja pierwsza – program znany
1. Artur Kielak – Aeroklub Śląski
2. Ireneusz Jesionek – Aeroklub Radomski
3. Łukasz Czepiela – Aeroklub Poznański

Konkurencja druga – program dowolny
1. Łukasz Czepiela – Aeroklub Poznański
2. Wojciech Nowaczyk – Aeroklub Poznański
3. Artur Kielak – Aeroklub Śląski

Konkurencja trzecia – program nieznany
1. Artur Kielak – Aeroklub Śląski
2. Łukasz Czepiela – Aeroklub Poznański
3. Piotr Haberland – Aeroklub Poznański

Konkurencja czwarta – program nieznany, w którym startowało siedmiu zawodników z najlepszymi wynikami po trzech konkurencjach
1. Łukasz Czepiela – Aeroklub Poznański
2. Wojciech Nowaczyk – Aeroklub Poznański
3. Tomasz Zdziarski – Aeroklub Poznański
4. Artur Kielak – Aeroklub Śląski
5. Bartosz Pyzik – Aeroklub Podkarpacki
6. Ireneusz Jesionek – Aeroklub Radomski
7. Piotr Haberland – Aeroklub Poznański (zrezygnował ze startu)

Źródło: Aeroklub Ziemi Lubuskiej
comments powered by Disqus