XIX Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej

XIX Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej (fot. Aeroklub Warszawski)

Aeroklub Warszawski zaprasza pilotów do udziału w XIX edycji Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych na Celność Lądowania im. Pelagii  Majewskiej,  które  odbędą  się 28 września 2019 r. na lotnisku Warszawa-Babice EPBC. Tegoroczna edycja zawodów zostanie rozegrana w jednej ogólnej kategorii.

W zawodach uczestniczyć mogą piloci szybowcowi posiadający licencję pilota szybowcowego oraz uczniowie-piloci z ukończonym minimum szkoleniem podstawowym. Loty do konkurencji będą odbywały się szybowcem dwumiejscowym, z ubezpieczającym instruktorem.

Wpisowe wynosi 70,00 PLN, płatne w dniu zawodów. Obejmuje ono start do konkurencji, lotniczy upominek, nagrody dla zwycięzców i poczęstunek.

Jeśli warunki atmosferyczne w dniu 28 września nie będą sprzyjające, terminem rezerwowym zawodów jest niedziela 29 września.

Program zawodów:
07:30 – 08:00 – zbiórka zawodników, rozłożenie startu
08:00 – 08:30 – odprawa przedlotowa dla zawodników
08:30 – rozpoczęcie rejestracji zawodników
09:00 – rozpoczęcie startów do konkurencji
ok. 14:00 – lotnicza niespodzianka
18:00 – zakończenie startów do konkurencji
19:00 – zakończenie zawodów, uroczyste rozdanie nagród, hangar party

Aeroklub Warszawski zaprasza na Babice wszystkich fanów sportów lotniczych, przyjaciół oraz sympatyków!

Więcej informacji na stronie www.aeroklub.waw.pl


Pelagia Majewska urodziła się 29 kwietnia 1933 roku w Równem. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczęła w Aeroklubie Lubelskim, a następnie kontynuowała ją w Aeroklubie Warszawskim. Startowała w licznych zawodach szybowcowych w kraju i za granicą. Dwukrotnie stanęła na najwyższym miejscu na podium podczas Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych (w 1973 oraz 1977), a w 1975 ukończyła zawody na drugiej pozycji.


Pelagia Majewska (fot. z archiwum MDK 2 w Lublinie)

Jako pierwszy pilot szybowcowy w Polsce została wyróżniona w 1956 r. najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego.

Była pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która otrzymała nadane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe – Medal Lilienthala (1960).
Jako druga w Polsce i trzecia kobieta na świecie zdobyła Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. W ciągu swojej kariery trzykrotnie została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Uzyskała 21 rekordów krajowych i 17 światowych.

Zginęła w wypadku lotniczym 12 lipca 1988 roku w Lizbonie.

Za swe osiągnięcia w lotnictwie polskim została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus