Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej - Pospieszyński Mistrzem Świata

Maciej Pospieszyński

Od 22 lipca do 2 sierpnia trwały na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu 5 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Advanced (wyższej) i 17 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Unlimited (wyczynowej).

W Advanced Polskę reprezentowało 8 zawodników, w Unlimited 4. Mimo kłopotów z pogodą - konkurencje były wielokrotnie przerywane z powodu deszczu, zbyt silnego wiatru i niskiej podstawy chmur - udało się rozegrać po trzy konkurencje w obu kategoriach.

W kategorii Advanced znakomity występ zaliczyła Katarzyna Żmudzińska, jedna z trzech kobiet w gronie 68 zawodników z 14 krajów startujących w mistrzostwach. Kasia była druga w konkurencji wiązanki znanej, wygrała wiązankę dowolną, druga była w wiązance nieznanej.

W klasyfikacji łącznej złoty medal w kategorii Advanced zdobył Francuz Romain Vienne, srebrny Katarzyna Żmudzińska, brązowy Sławomir Talowski.

Drużynowo Polska ekipa w Advanced (czyli najlepsza trójka: Katarzyna Żmudzińska, Sławomir Talowski, Michał Klimaszewski) zajęła pierwsze miejsce. Srebrny medal przypadł Francji, a brązowy ostatecznie, po dodatkowym przeliczeniu punktów, trafił w ręce zawodników niemieckich.

Największym indywidualnym triumfatorem mistrzostw został Maciej Pospieszyński startujący w kategorii Unlimited.

Co prawda nie zdobył medalu w wiązance znanej, ale wygrał zdecydowanie wiązankę dowolną i nieznaną.

Ostateczne wyniki łączne w kategorii Unlimited: złoty medal Maciej Pospieszyński, srebrny - Węgier Ferenc Toth, brązowy - Rosjanin Georgy Kaminskiy.

Zespołowo polska ekipa w składzie: Maciej Pospieszyński, Jerzy Makula i Tomasz Kaczmarczyk zajęła drugie miejsce. Złoty medal wywalczyli Czesi, a brązowy Rosjanie.

Warto dodać, że Maciej Pospieszyński po raz drugi został mistrzem świata, poprzednio tytuł ten wywalczył w 2012 roku.

Szczegółowe wyniki zawodów znajdują się na stronie Międzynarodowej Komisji Akrobacji Lotniczej.

Źródło: Aeroklub Pomorski
comments powered by Disqus