Polski finał Szybowcowych Mistrzostw Europy

Polski finał Szybowcowych Mistrzostw Europy

W sobotę o godz. 20 zakończyły się 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Club, Standard i wielomiejscowej. Mistrzostwa rozgrywane były w dniach 05 - 20 lipca br.  w Ostrowie Wielkopolskim. Polacy pokazali klasę i na ,,swoim podwórku" wiedli prym podczas szybowcowych zmagań. Polski zespół, od początku drużynowy lider mistrzostw, zakończył rywalizację w klasyfikacji zespołowej mistrzostw na pierwszym miejscu z dorobkiem 5 medali!

W klasie Standard polscy piloci rozdawali karty od pierwszej konkurencji, prawie każdego dnia trójka naszych zawodników kończyła zmagania na trzech pierwszych miejscach i finalnie podium klasy Standard należało do Polaków. Zdecydowanie wygrał Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), który w Ostrowie bronił tytułu, drugi był  Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), trzecie miejsce przypadło Pawłowi Wojciechowskiemu(Aeroklub Leszczyński), który do drugiego Łukasza stracił zaledwie 17 punktów!
 
Wyniki końcowe - Klasa Standard
1.   V       Sebastian Kawa            Poland     Discus 2a       9353
2.   Y       Łukasz Wójcik              Poland     Discus 2ax     9217
3.   LOT  Paweł Wojciechowski     Poland     LS 8               9200

Równie dobrze spisali się polscy zawodnicy latający w klasie Club. Nasi młodzi piloci - Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie) ostatecznie wylądował na doskonałym drugim, natomiast Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) zakończył mistrzstwa na trzecim miejscu ostrowskiego podium. Polaków pokonał reprezentant z Czech - Roman Mracek.

Wyniki końcowe - Klasa Club
1.     IF    Roman Mracek          Czech Republic     STD Cirrus G       9415
2.     BZ   Jakub Barszcz          Poland                  Brawo                 9065
3.     BL   Łukasz Błaszczyk     Poland                  Jantar STD3        8897

W klasie wielomiejscowej wywalczyły dwie polskie załogi - Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński) i Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) oraz Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik (obaj Aeroklub Warszawski). Nasze dwójki świetnie radziły sobie podczas mistrzostw, często zajmując czołowe miejsca w podsumowaniach poszczególnych konkurencji. Niestety w przedostatnim dniu, podczas 9 konkurencji Polacy mieli pecha i w końcowej części trasy trafili w obszar bez noszeń co spowodowało obniżenie lotu do krytycznej wysokości. Jedynym wyjściem było uruchomienie silników co jest równoznaczne z zakończeniem lotu i dużymi stratami punktowymi. Załoga Janusz Centka i Łukasz Grabowski spadła po 9 konkurencji na miejsce 5. Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik obsunęli się na miejsce 7 w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Naszym załogom nie udało się odrobić strat w 10 konkurencji i ostatecznie w klasyfikacji generalnej wylądowali poza podium na 6. miejscu - Janusz Centka i Łukasz Grabowski oraz na 8. miejscu - Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik.

Wyniki końcowe - Klasa Wielomiejscowa
1.     TWO     Wolfgang Janowitsch Andreas Lutz Austria                ARCUS M     9250
2.     EX        Florian Theisinger Thomas Starck Germany     DUO DISCUS XLT     8877
3.     2AS      Pierre de Broqueville Arnaud de Broqueville Belgium     ARCUS T     8710
....                    
6.     CS     Janusz Centka Łukasz Grabowski Poland                       ARCUS M     8486
8.     POL  Adam Czeladzki Krzysztof Trzewik Poland            DUO DISCUS XLT     8295

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za tak piękne sportowe przeżycia, jakich nam dostarczyli podczas 17. Szybowcowych Mistrzostw Europy!

Więcej informacji i szczegółowe wyniki dostępne są na stronie www.egc2013.eu

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus