Ostrów Glide – lipcowe zawody szybowcowe

Ostrów Glide (fot. ostrowglide.pl)

Od 13 do 23 lipca trwa druga już w tym roku edycja zawodów szybowcowych Ostrów Glide, które rozgrywane sa na lotnisku Michałków. Prawie 80 pilotów, w tym piloci z zagranicy, rywalizuje ze sobą w kilku klasach (klub, open i 15m).

Co roku na terenie lotniska Michałków odbywają się znane w całej Polsce i na świecie zawody szybowcowe Ostrów Glide. W tym roku Aeroklub Ostrowski gości wielu znakomitych szybowników już po raz 25. i 26. Dwie edycje rozgrywanych zawodów w czerwcu i lipcu to dla niektórych z nich dobry moment, by potrenować przed przyszłorocznymi Szybowcowymi Mistrzostwami Świata FAI. Stąd w Michałkowie latają m.in. piloci z odległej Australii, poznając lepiej tutejszy teren i warunki w powietrzu.

W poniedziałek, czwarty dzień zawodów, ze względu na deszczową pogodę i niską podstawę chmur loty nie odbyły się. Piloci wykorzystali ten dzień na prace przy sprzęcie i odpoczynek przed kolejnymi dniami zawodów. O godzinie 15:00 odbyło się zwołane spotkanie komisji bezpieczeństwa.

W drugiej w tym roku edycji zawodów rozegrano do tej pory cztery konkurencje. Każdego dnia inny pilot przylciał na metę jako pierwszy. Zwycięzcą pierwszej konkurencji był Janusz Centka na szybowcu ASG 29E. Druga konkurencja należała do Karola Staryszaka lecącego szybowcem ASG 29E. Trzecią konkurencję wygrał Zdzisław Bednarczuk (szybowiec ASG 29E). A wczoraj, podczas czwartej konkurencji, pierwszy na mecie był Witold Czarnik, który leciał szybowcem ASG 29.

Po czterech konkurencjach na prowadzeniu jest Karol Staryszak z Aeroklubu Nadwiślańskiego (3482 punktów), drugą pozycję zajmuje Zdzisław Bednarczuk z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego (3360 punktów), a na trzecim miejscu jest Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT) z 3289 punktami.

Zapraszamy wszystkich codziennie na lotnisko do kibicowania i oglądania startów oraz lądowań. Starty odbywają się zwykle (w zależności od pogody) w godzinach 11:00–13:00. Zadania lotne trwają zwykle po kilka godzin, stąd powracających z zadania pilotów można spodziewać się na lotnisku nawet krótko po godzinie piętnastej.

Zapraszamy do śledzenia strony zawodów i bieżących relacji www.ostrowglide.com

Źródło: Aeroklub Ostrowski
comments powered by Disqus