Arkadiusz Iwański wygrał II Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe

Arkadiusz Iwański wygrał II Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe, fot. Tadeusz Brodalka

II Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe przeszły do historii. Do rywalizacji o Puchar firmy PCD Salami – głównego sponsora imprezy, stanęło 16 załóg z całej Polski. W dwa dni zawodów, 7-8 lutego br., odbyły się wszystkie zaplanowane loty, w ramach których rozgrane 3 konkurencje.

W I locie zaplanowano konkurencje – „cel wyznaczony przez sędziego”. Na trzy obowiązkowe krzyże (cele), tylko jeden z nich upolowały trzy załogi. W II locie Dyrektor sportowy wyznaczył konkurencję „walc”, która polega na samodzielnym wyborze jednego z dwóch wyznaczonych celów. Jeden z punktów był usytuowany w bezpośredniej bliskości „zakopianki”. Z uwagi na dzień masowych wyjazdów turystów z Podhala, momentalnie stworzył się gigantyczny „korek”, a opuszczający nasze strony turyści doznali nieoczekiwanych wrażeń, podziwiając kilkanaście balonów na nowotarskim niebie. Niemal każdy z nich, chciał uwieńczyć swoje oczekiwanie w korku, wykonując pamiątkową fotografię z balonem na ogrzane powietrze w tle. III lot to ponownie „cel wyznaczony przez sędziego” i trzy obowiązkowe krzyże. Ciekawostką z tego lotu było niewątpliwie to, że połowa załóg pomyliła kolory markerów, które zrzucili w nieprawidłowej kolejności. Przyczyną tego, mogło być zaskoczenie pilotów związane z kierunkiem wiatru, dzięki któremu balony powędrowały w pierwszej kolejności na drugi a nie pierwszy cel. Na całe szczęście, konsekwencją pomylenia kolorów markerów było przyznanie jedynie 50 pkt. karnych. Warto także podkreślić, że pomimo braku śniegu w rejonie lotów, ostatni lot balonu PCD Salami zakończył się lądowaniem na zaśnieżonej polanie w okolicy miejscowości Obidowa. Udało się zatem z powodzeniem obronić nazwę II Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar PCD Salami. Niektórzy wszak humorystycznie sugerowali, aby ją nieco zmodyfikować , na „zawody wiosenne”.


foto: Michał Adamowskifoto: Michał Adamowski

I miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 3246pkt., zajął utytułowany zawodnik, m.in. zdobywca Pucharu Polski (2010), mistrz Polski (2011), zdobywca III miejsca Pucharu Europy (2013), 

II wicemistrz Polski (2013), członek Balonowej Kadry Narodowej oraz reprezentant Polski w sporcie balonowym – Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski), latający pod banderą firmy GASPOL. 

II lokata przypadła dla Jacka Barskiego (Aeroklub Krakowski), który zgromadził łącznie 2696pkt. 

III miejsce na podium należy do Wojciecha Nogi (Aeroklub Krakowski), który zdobywając 2650pkt. wyprzedził o raptem 5 pkt. Krzysztofa Borkowskiego reprezentującego Aeroklub Nowy Targrywalizującego na balonie PCD Salami.


foto: Michał Adamowskifoto: Michał Adamowski

Przez dwa dni zawodów, lotnisko miejskie w Nowym Targu odwiedziło kilkaset osób, które miały możliwość z bliska zobaczyć na czym polega piękno sportu balonowego. W niedzielę, już po zakończeniu zawodów, cztery załogi postanowiły wykonać loty nad Nowym Targiem, żegnając się tym samym z naszymi mieszkańcami. Piloci wyjechali z Podhala bardzo zadowoleni, z nadzieją na powrót na nowotarskie lotnisko już za rok. To my serdecznie dziękujemy, że byliście z nami oraz że wzięliście udział w naszych zawodach balonowych, które staramy się udoskonalać z roku na rok.

 foto: Michał Adamowski


foto: Michał Adamowski

W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oraz przeprowadzenie całych zawodów. W sposób szczególny pragnę złożyć serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, na ręce Pana Prezesa PCD Salami – Kazimierza Stolarczyka oraz Dyrektora PCD Salami – Zdzisława Budzyka. Bez Was zorganizowanie tych zawodów byłoby niemożliwe.

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus