Spektakularny sukces polskich paralotniarzy napędowych

Paralotniowe Mistrzostwa Świata - Czechy 2009/ fot. www.aerokrak.krakow.pl

Spektakularnym sukcesem zakończył się występ naszej reprezentacji narodowej w klasach “paramotors”, w rozgrywanych w Czechach Mistrzostwach Świata. Po raz pierwszy w historii startów w tej dyscyplinie na MŚ dwukrotnie grano nasz hymn. Nasi piloci zdobyli dwa złote i trzy brązowe medale!!!

Indywidualnie złoty medal w klasie PL-1 wywalczył Tomasz Kudaszewicz z Białegostoku. Tomek potwierdził swoją wysoka formę, oraz fakt, że jego złoty medal wywalczony dwa lata temu w Chinach nie był dziełem przypadku. Drugi złoty medal wywalczyła nasza drużyna w kategorii wózków dwumiejscowych PL-2. Brązowy medal indywidualnie wywalczyła załoga Piotr i Dominik Dudkowie w kategorii PL-2. Również brązowy medal wywalczyła drużyna naszych pilotów w kategorii PL-1.

I ten najważniejszy - mimo że nie złoty - medal wywalczyli po raz pierwszy nasi reprezentanci w najsilniej osadzonej kategorii PF-1. Po zaciekłej rywalizacji trwającej do końca, napędziarze wywalczyli brązowy medal drużynowo, a Emilia Plak i Grzegorz Krzyżanowski omal zahaczyli o pudło zdobywając kolejno 4 i 5 miejsce. Emilia została najlepszą zawodniczka mistrzostw wyprzedając o kilka klas swoje rywalki.

O miejscach poza pudłem zadecydowała konkurencja nawigacyjna która poprowadzono pośród gęsto rozmieszczonych stref zakazanych. W tej właśnie konkurencji najlepiej spisali sie zawodnicy gospodarzy.
Nie do przecenienia była praca team leadera naszego zespołu - Wojtka Domańskiego, który w sposób perfekcyjny przygotowywał i prowadził odprawy dla swoich zawodników, a jako specjalista od informatyki brał udział w opracowaniu tras nawigacyjnych. Wojtku - duże brawa.

Ale niewątpliwie ojcem tego sukcesu jest trener KN Paramotors - Adam Paska. Jego ogromne zaangażowanie zaczęło procentować dwa lata temu na MŚ w Chinach, oraz w ME w Łomży, w ubiegłym roku. Ale nikt nie przypuszczał, że w tym roku jego podopieczni uzyskają takie znakomite wyniki!

autor: Leszek Mańkowski

Pełna treść artykułu  na stronie Szkoły Latania na Paralotniach Aerokrak Paragliding
Wyniki poszczególnych konkurencji na stronie organizatora WPC2009

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus