Przejdź do treści
Barbara Maciąg (fot. aeroklub.jgora.pl)
Źródło artykułu

Zmarła instruktor – pilot Barbara Maciąg

Aeroklub Jeleniogórski z żalem poinformował, że dnia 9 września 2017 roku zmarła Barbara Maciąg – wybitna szybowniczka, która chcąc ustanowić rekord na przelot szybowcem przekroczyła granicę Polski i ZSRR.

Pogrzeb Barbary Maciąg odbędzie się w czwartek 14.09.2017r. o godz. 14:00 na cmentarzu w Jeżowie Sudeckim.

Barbara Maciąg urodziła się 18.07.1930 r. w Dobrzejowicach. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczęła w 1948 r. na szybowisku Góra Osowa koło Czestochowy. W 1951 roku jako pierwsza kobieta w Polsce i druga na świecie zdobyła złotą odznakę szybowcową. Od 1952 r. pracowała jako instruktor szybowcowy, później nauczycielka w szkole podstawowej w Jeżowie Sudeckim i w LO im. St. Żeromskiego w Jeleniej Górze jako magister polonistyki.

29 maja 1953 r. przeleciała szybowcem "Mucha" dystans 543 km pobijając krajowy rekord kobiecy (startując z Grudziądza, ladując już poza granicami Polski, na terytorium ZSRR). W 1956 roku przelotem docelowo-powrotnym 341,9 km na szybowcu "Jaskółka" ustanowiła nowy rekord świata. W 1961 roku przewyższeniem 6150 m na fali w Jeleniej Górze uzyskała trzeci diament do złotej odznaki szybowcowej. Tytuł Mistrza Sportu otrzymała w 1962 roku, a w 1986 odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotniska
Można zawodami a można i długim przelotem rozpocząć nowy sezon. Zapraszamy na relację Łukasza Wójcika z pierwszego w tym sezonie w Polsce przelotu 1000 km, który miał miejsce w minionym tygodniu.
technologia
96 lat temu włoski sterowiec Norge ukończył lot na Alaskę ponad biegunem północnym.
sylwetki
Deski z historycznej bramy pamięci ze Żwirkowiska, zostały przekazane do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w celu przeprowadzenia konserwacji i dalszych prac związanych w przygotowaniem repliki bramy pamięci.
wojsko
W dniu 6 maja br. na terenie lotniska 33. Bazy Lotnictwa Transportowego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków Dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Nasze strony